Masívny požierač hmoty má podľa serveru TN.cz dokonca svoje dvojča, ktoré okolo neho obieha po eliptickej dráhe. Vďaka sledovaniu menšej z čiernych dier mohli astronómovia overiť platnosť Einsteinovej všeobecnej teórie relativity.
Zatiaľ najväčšia doteraz objavená čierna diera je asi šesťkrát ťažšia než doposiaľ známa konkurencia. Našťastie, ako dodávajú vedci, je od Zeme 3,5 miliardy svetelných rokov ďaleko. Stala sa srdcom kvazaru OJ287.
Kvazary sú extrémne jasné objekty s čiernou dierou uprostred, ktorú obklopujú špirály hmoty. Pri pohlcovaní týchto častíc čierna diera emituje obrovské množstvo radiácie, kvazar vďaka tomu "bliká".
Menšia z novoobjavených čiernych dier má hmotnosť 100 miliónov Sĺnk. Obeh väčšej z priestorových porúch jej trvá 12 rokov. Dvakrát za obeh sa dostáva do takej blízkosti masívnej čiernej diery, že prejde prstencom hmoty, ktorý ju obklopuje. V takom prípade kvazar OJ287 náhle jasne zažiari.
Všeobecná teória relativity predpovedala, že by mal menší z objektov rotovať okolo svojej osy. Gravitačné účinky masívnejšej čiernej diery sú však natoľko silné, že sa os tej stámiliónovej vychyľuje na tú či onú stranu o 39 stupňov.