Prípad útoku v bratislavskom klube Obluda stále rieši polícia. Je to už rok, čo herec a spevák Rastislav Rogel (39) a ďalší dvaja muži vtrhli do tohto podniku a podľa vyšetrovateľa pokrikovali rôzné heslá, verejne prejavili sympatie k fašizmu, fyzicky napadli prevádzkara a aj zákazníkov. Prečo policajné vyšetrovanie kauzy nemá konca?
"Prokurátorka poverenému policajtovi uložila pokyny, ktoré ešte neboli splnené," uviedol hovorca krajskej bratislavskej prokuratúry René Vanek. Vyšetrovanie tak stále pokračuje. Rogel a ďalší dvaja muži sú obvinení z výtržníctva, podpory a propagácie skupín potláčajúcich základné práva a slobody. Keďže prokurátor nedal návrh na väzbu, tak ich stíhajú na slobode.
"Pokiaľ by existoval reálny záujem o vyriešenie tejto kauzy, veríme, že obvinení by boli už dávno potrestaní. Avšak na základe nezmyselnej dĺžky vyšetrovania sa zdá, že polícia nemá reálny záujem na riešení tohto útoku, napriek tomu, že obvinení sú známymi neonacistami," tvrdil Juraj Kiss z občianského združenia Ľudia proti rasizmu.
O neonacistoch sa hovorilo aj v súvislosti s vraždou študenta Daniela Tupého († 21), ktorá sa stala v novembri 2005. Bratislavskí krajskí vyšetrovatelia urobili po útoku množstvo previerok, vypočuli desiatky osôb z tohto prostredia a odobrali im aj vzorky DNA. Po voľbách si sadol do kresla ministra vnútra Robert Kaliňák a vznikol špecializovaný vyšetrovací tím. O pár mesiacov padli prvé obvinenia, na lavicu obžalovaných sa posadila pätica mužov, ktorých prokurátorka nazvala piťovským výjazdom (piťovci - najsilnejšia skupina bratislavského podsvetia, pozn. red). Sudca v júni tohto roku vyhlásil, že sú nevinní.
V čom je vyšetrovanie útoku v Oblude zložitejšie, ako vyšetrovanie tak závažného prípadu ako vražda Tupého? „Vyšetrovanie je vedené štandartne. Je časovo náročné z objektívnych dôvodov. Je v ňom zainteresrovaných mnoho osôb, ktoré treba vypočuť, nie vždy všetci predvolaní sa dostanú na výsluch. Navyše aj druhá strana, teda obhajcovia, navrhujú vykonanie rôznych vyšetrovacích úkonov, ako konfrontácie medzi poškodenými a obvinenými, ktoré sa majú uskutočniť tento týždeň," povedal minister vnútra Robert Kaliňák.
Kauza Obluda
Rogel sa vlani 21. júla spolu s dvom mužmi pred Obludu doviezli taxíkom. "Keď sme vošli dnu, videli sme, že tam nie sme vítaní, ani sme si neobjednali a odišli sme," povedal Rogel.
Prevádzkár (27) Obludy tvrdil, že keď Rogel s kamarátmi vošli dnu, volal na políciu. „Mali oblečenie blízke neonacistom, Rogela som poznal z médií, že k nim patrí," odôvodnil pri výsluchu. Ďalší muž (23), ktorý bol v tom čase v podniku, tvrdí: „Bolo jasné, že chcú niečo vyprovokovať, vydedukoval som to z ich výzoru a z toho, že mali oblečenie značky Thorsteinar."
Pred vyšetrovateľom sám seba označil antifašistu. „Fašisti sú hnoj," vyhlásil. Na ulici potom došlo k potýčke. Podľa slov prevádzkára a ďalšieho svedka sa Rogel a jeho kamaráti začali vyhrážať: „My sme Juden Mord, zabijeme vás!" Tvrdia aj, že ich bili päsťami. S otrasom mozgu však na tri dni v nemocnici skončil Rogel. „Dostal som palicou do hlavy," povedal herec, trestné oznámenie však nepodal.
Herec a spevák Rasťo Rogel (39)
Bol lídrom slovenských kapiel Krátky Proces a Juden Mord. V textoch skupín sa spieva o túžbe povraždiť tých, ktorí prežili holokaust. Účinkoval v niekoľkých televíznych inscenáciách. V markízackom v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade sa na obrazovke objavil vo svojom tričku s nápisom Eighty Eight. Pre neonacistov dve osmičky znamenajú HH, Heil Hitler.
Podľa aktuálneho výpisu z obchodného registra má jednu firmu. V minulosti ich však mal viac. Jednu z nich prevzal Tomáš Surovčík, ktorého otec Jozef († 46) patril do skupiny bratislavského podsvetia tzv. takáčovcom a v septembri 2003 ho zavraždili.
Extrémizmus na Slovensku v číslach
Rok 2005: spolu 121 prípadov, najviac, 21 v bratislavskom kraji
53 prípadov podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov,
34 prípadov podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov
11 prípadov násilia proti jednotlivcovi alebo skupine obyvateľov,
9 prípadov ublíženia na zdraví a
26 iných trestných činov s rasovým motívom
82 objasnených prípadov
126 obvinneých osôb
Rok 2006: spolu 188 prípadov, najviac 83 v bratislavskom kraji
107 objasnených prípadov
148 obvinených osôb
Rok 2007: spolu 155 trestných činov, najviac, 31 v bratislavskom kraji
88 objasnených prípadov a 9 bolo objasnených dodatočne.
125 obvinených osôb
Rok 2008: spolu 213 prípadov
2 prípady ublíženia na zdraví
33 prípadov násilia s rasovým motívom (hanobenie národa, rasy a presvedčenia a podnecovanie k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti
178 prípadov trestných činov proti ľudskosti (podpora a propagácia skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd
132 objasnených prípadov
125 obvinených osôb
Zdroj: Policajné prezídium