Mnohí však vôbec netušia, prečo tak robia Nový Čas vám to vysvetlí. Ak sa vám niektorý zvyk zapáči, môžete ho zaviesť aj u vás doma.
Zachované vianočné zvyky
Pôst až po východ prvej hviezdy - má pripraviť človeka na veľkú oslavu narodenia Ježiša. Pripomína, že na svete sú aj chudobní a hladní, ktorým treba pomáhať. Prísny pôst podľa cirkvi znamená nejesť mäso, prípadne si odoprieť niečo obľúbené. Do sýta sa v ten deň možno najesť len raz.
Umývanie sa vo vode s peniazmi alebo jablkom - má priniesť bohatstvo, zdravie a lásku.
Šup so šupinou z kapra do peňaženky - aby ste po celý rok netrpeli núdzou.
Veľká bankovka pod obrusom - tiež má odplašiť od dverí chudobu.
Dievčenské veštenie z orechovej škrupiny - do škrupiny sa vloží malá zapálená sviečka, položí sa na vodu (do umývadla alebo misy). Ak sa dve takéto loďky stretnú, je to dobré znamenie. Jedna totiž predstavuje dievča, druhá milého.
Na štedrovečernom stole tanier a príbor navyše - symbol milosrdenstva aby ste mohli pohostiť pocestného.
Hádzanie orechov do kútov po večeri - najstarší člen rodiny hádže orechy do kútov v izbe, aby bolo po celý rok v dome hojnosti.
Veštenie z jablka - ak sa po rozrezaní jablka naprieč objaví v strede hviezdička, znamená to šťastie a zdravie. Pokiaľ sa objaví krížik, príde choroba alebo smrť.
Medový krížik na čelo - robieva ho hlava rodiny alebo gazdiná ostatným v rodinnom kruhu, aby boli pokorní a dobrí ako med.
Čo znamená štedrovečerné menu
- Bohatstvo jedlá pripravené zo šošovice, hrachu, kapusty, maku
- Ochrana pred chorobami cesnak, orechy a petržlenová vňať
- Obľúbenosť a lásku med a červené jablko
- Zjednotenie, spojenie vianočné oblátky
- Pokoru ryba (pôstne jedlo)
Zaujímavosti z regiónov
Kysuce
Pred štedrou večerou sa zapália sviečky pre každého člena rodiny jedna. Komu horí najdlhšie, tomu je súdené naj lepšie zdravie a najdlhší život. „Nám v rodine sa to aj splnilo, zvyk sme preto zrušili. Maminmu bratovi totiž zhasla sviečka vždy najskôr a naozaj odišiel prvý neprežil autohaváriu,“ spomína Kysučanka Anna.
Štrba
Pod každý tanier na stole sa dáva minca aby bola rodina bohatá. Ešte pred oblátkou s medom a cesnakom hlava rodiny „potrhá“ krajec chleba a rozdá ho ostatným aby boli skromní a vedeli si vážiť chlieb. „Darčeky sú pod stromčekom už od rána, aby dráždili, ale rozbaľujú sa až po večeri,“ dopĺňa Ľubka spod Tatier.
Topoľčany
Po štedrej večeri, keď sa doje ovocie, slobodné dievča vyjde von zahodiť šupy a počúva, odkiaľ zabreše pes. Z tej strany bude mať ženícha. „Za tie roky štekal zo všetkých svetových st rán a stále som slobodná. Tak teraz si chodím von aspoň zafajčiť,“ hovorí tridsiatnička Zuzana.