Vyšetrovatelia špeciálneho tímu na riešenie nekalých praktík bytovej mafie opäť pokročilo. Starého mládenca Viliama Andrášika († 47) pripravila partia ľudí o rodinný dom. Muž bol nezvestný od marca 2007. Jeho mŕtve telo zviazané s priviazaným závažím vo vodnej nádrži pri Bytči v Žilinskom kraji. V Andrášikovom dome po jeho zmiznutí našli policajti pri domovej prehliadke iba jeho šiltovku. Ostatné veci stihla vypratať partia, ktorú si zrejme najal niekto z bytovej mafie. Kriminalisti tak vďaka šiltovke majú k dispozícii Andrášikovu vzorku DNA.
" Pripraviť človeka o dom je zločin, zavraždiť však kvôli domu je svinstvo. Ide o úkladnú vraždu," povedal na margo prípadu policajný prezident Ján Packa, ktorý ocenil prácu tímu - príslušníkov polície a prokuratúry. Policajti predpokladajú, že vražda má svojho objednávateľa a vykonávateľa. A isté osoby podozrievajú.
Starý mládenec, ktorý blízkych príbuzných nemá, žil sám v rodinnom dome v Prievoze. Miestni ho prezývali Motýľ. Pracoval na cintoríne v Prievoze. „Neverili sme, že žije, počítali sme s tým, že raz ho nájde. Chceli by sme ho pochovať na ružinovskom cintoríne, nech po tých útrapách nájde konečne pokoj,“ povedal Andrášikov šéf Marián Grach. Práve on oznámil polícii jeho nezvestnosť, keď neprišiel do roboty. „Nemával to vo zvyku, vždy sa na neho dalo spoľahnúť, bol to dobrák,“ dodal.. Prievozana Andrášika naposledy videli v sobotu 31. marca 2007 v Krčme u Oravca.
Z podvodu s nehnuteľnosťou je obvinená aj hlava gangu Zuzana Znamenáková (47) . Pred notárom vystupoval ako Andrášik iný muž , Ján Trískal (53). Falošné doklady mu zabezpečila práve Znamenáková, ktorá mu za to dala finančnú odmenu. Nehnuteľnosť potom kúpil nič netušiaci záujemca. Trískal už sa “svoje herectvo pred notárom“ vyfasoval od súdu dvojročnú podmienku.
Dolapená v Rakúsku
Zuzana Znamenáková bola na úteku od začiatku roka. Trikrát bola vo väzbe, no súd ju z rôznych dôvodov pustil, napriek tomu, že za podobný skutky je v stále v podmienke. Minulý týždeň ženu chytili v Rakúsku v dedine Altenmarkt an der Triesting (asi 30 kilometrov juhozápadne od Viedne) v rodinnom dome. Opatrovala tam staršieho pána, pričom používala vlastné doklady. Vystopovali ju prostredníctvom mobilného telefónu.
Na krku má viacero obvinení pre podvody s nehnuteľnosťami. V bratislavskom podsvetí sa hovorilo, že neutekala len pred zákonom, ale aj pred ľuďmi, ktorí spolu s ňou „išli“ v machináciách s nehnuteľnosťami. Znamenáková sedí v cele a čaká kým ju rakúske justičné orgány vydajú našim.
Podvody za 50 mil eur!
Špeciálny vyšetrovací tím rieši dve skupiny podvodníkov s nehnuteľnosťami. Prvá má spolu sedem členov, podľa prokuratúry ich riadila Znamenáková. Partia kšeftovala z ôsmimi nehnuteľnosťami. Vyšetrovanie prípadov ,už bolo ukončené a prokurátor študuje spis a pripravuje podanie obžaloby. Druhá skupina má spolu dvadsať obvinených, medzi nimi je aj Znamenáková. Ich podľa prokuratúry riadil sedemkrát súdne trestaný Jozef D. Organizoval partiu, ktorá má na krku sedemnásť skutkov. Všetkými prípadmi sa vyšetrovateľ začal zaoberať na základe podnetu poškodených osôb, ich príbuzných, alebo tých čo v dobrej viere kúpili nehnuteľnosť a neskôr zistili, že ich podviedli. Špeciálny tím vznikol po tom ako denník Nový Čas zverejnil seriál o nezvestných Bratislavčanoch, ktorých nehnuteľnosti podozrivo získali iní. K objasneniu prípadov pomohli domové prehliadky u obvinených a dobrá práca operatívno-pátracia činnosť špecializovaného tímu. „Celková škoda je viac ako 50 miliónov eur,“ povedal policajný prezident Ján Packa.
Ministerstvo spravodlivosti víta aktivity polície a prokuratúry pri objasňovaní prípadov bytovej mafie. Zároveň preverí okolnosti prepustenia z väzby jednej z obžalovaných v tejto kauze. Ako uviedol Maroš Foltány z ministerstva, Generálna prokuratúra ich o podozreniach, ktoré dnes zverejnila, neinformovala. V prípade porušenia zákona rezort spravodlivosti využije všetky zákonné možnosti na nápravu.
Ministerstvo spravodlivosti tiež požiada Generálnu prokuratúru SR o prešetrenie postupu prokurátora v prípade rodiny Vavrovcov, ktorá sa stala obeťou nebankového subjektu. Následne, keď sa chceli vrátiť do svojho bytu, z ktorého boli nelegálne vysťahovaní, bola pani Vavrová trestne stíhaná a prokuratúra podala obžalobu. Okresný súd Bratislava 3 ju následne v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Prokurátor sa odvolal a Krajský súd v Bratislave odvolanie zamietol. Rodina Vavrovcov žaluje SR na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.
Podľa Maroša Foltányho z ministerstva spravodlivosti rezort už v roku 2006 na základe informácií z médií a podnetov poškodených občanov začal konať v prípadoch úžery a podozrivých prevodov nehnuteľností. Policajného prezidenta Jána Packu požiadali o zabránenie asistencie polície pri nelegálnych vypratávaniach z bytov bez súdneho rozhodnutia pri nebankových pôžičkách a úžerníckych praktikách. Ministerstvo zmenilo aj legislatívu a zaviedlo pravidlá pri požičiavaní peňazí nebankovými subjektmi. Občania dostali možnosť bezpečne prevádzať nehnuteľnosti cez advokáta a notára. V súčasnosti sa podľa Foltányho rezort snaží docieliť oznamovaciu povinnosť pri prevode nehnuteľnosti zo strany katastra.