Protesty proti mýtu: Pridáva sa aj Trenčín, Trnava a Prievidza >>
Aký máte názor na protest autodopravcov? Vyjadrite sa v diskusii >>
Kamionisti pokračujú v blokáde, čas si krátili gulášom >>
VIDEO - Návšteva šéfov diaľnic u kamionistov: Len prázdne reči >>
Vodiči, ktorí majú svoje kamióny na bratislavskej Rožňavskej ulici, prišli dnes na desiatu hodinu aj pred úrad vlády napriek tomu, že premiér Robert Fico sa vyjadril, že ak neukončia svoje aktivity, tak ich neprijme.
Napriek tomu, že za premiérom prišli kamionisti na úrad vlády, odmietol sa s nimi stretnúť. Rokoval s nimi len šéf Tlačového a odboru Úradu vlády Braňo Ondruš. Na jedenástu mal Fico naplánovanú schôdzku s odchádzajúcim guvernérom Národnej banky Slovenska Ivanom Šramkom. Presunul ju však na utorok na desiatu hodinu.
Nespokojní autodopravcovia začali kamiónmi na Rožňavskej ulici v Bratislave presne o 10:00 trúbiť na znak nespokojnosti s tým, že ich predseda vlády Robert Fico neprijal na rokovanie. "My robíme ústretové kroky a on je voči nám arogantný," uviedol jeden z autodopravcov na Rožňavskej.
VIDEO: Tento pán z Nitry prišiel tiež podporiť dopravcov
Protestujúcich kamionistov prišiel podporiť aj pán z Nitry. Na Rožňavskej ulici rozvinul transparent s nápisom: "Fico = Hanba demokracie, slušnosti aj EÚ".
Vodiči nákladných áut z Rožňavskej sa nevedeli vyjadriť, či budú v Bratislave aj iné protestné akcie kamionistov. "Uvidíme, ako bude reagovať predseda vlády," poznamenal jeden z nich.
Vodiči majú záujem o petičné hárky
Uvoľnenie jedného jazdného pruhu na Rožňavskej ulici v Bratislave autodopravcami, nespokojnými s mýtnym systémom, im umožnilo zvýšiť aktivitu pri získavaní podpisov pod ich petíciu. Viacerí vodiči áut, ktoré zastavujú na červenú na križovatke, ich žiadajú o petičný hárok a petíciu podpisujú. Intenzita takýchto motoristov - sympatizantov sa postupne zvyšuje. Každý podpis pod petíciu oceňujú vodiči kamiónov potleskom.
V petícii Únia autodopravcov Slovenska požaduje zníženie dane z motorových vozidiel ako kompenzáciu za zavedenie elektronického mýta. Podľa autodopravcov by malo byť aj pozastavené fungovanie mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest 1. triedy a mapa by mala byť rozdelená na podrobnejšie úseky s presným meraním skutočne najazdených kilometrov. Ďalšou požiadavkou je označenie všetkých spoplatnených úsekov ciest informačnou tabuľou na začiatku a konci úseku.
Bratislavská MHD už premáva
Bratislavská mestská doprava začala opäť premávať po dôležitej dopravnej tepne, Rožňavskej ulici, kde cez víkend protestujúci kamionisti čiastočne uvoľnili blokádu. ČTK to dnes ráno potvrdila pracovníčka dispečingu Dopravného podniku Bratislava. Kamionisti blokujú Rožňavskú od štvrtka, trolejbusy a autobusy MHD sa tam tak nemohli dostať.
"Všetko chodí po starom. Je to v poriadku," povedala ČTK pracovníčka dispečingu. Dopravcovia zatarasili rušnú ulicu v smere do centra mesta, istý čas blokovali aj opačný smer. Pre autobusy a trolejbusy uvoľnili jeden jazdný pruh.
Na začiatku kolóny kamiónov sú tri policajné autá a pri nich príslušníci Policajného zboru SR, ktorí ukazujú prichádzajúcim vodičom, ktoré prúdy cesty môžu využiť.
Situácia na Rožňavskej ulici je dnes ráno zatiaľ pokojná. Kamionisti, ktorí v piatok protestovali na Bajkalskej ulici, dostali od polície 40-eurové pokuty za blokovanie premávky, pretože jazdili príliš pomaly.
VIDEO: Kamióny v Bratislave zostávajú, uvoľnili jeden pruh do mesta
Na uvoľnenie jedného jazdného pruhu vyzvali protestujúcich šoférov predstavitelia Únie autodopravcov Slovenska (UNAS), ktorí tak vyhoveli požiadavke primátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského. Desiatky kamiónov však naďalej blokujú ďalší jazdný pruh jednej z kľúčových bratislavských ciest.
"Rozhodli sme sa rešpektovať požiadavku primátora a sprejazdniť jeden cestný pruh, verím, že kamionisti výzvu únie splnia," povedal včera zástupca UNAS Jaroslav Polaček po stretnutí s Ďurkovským.
Protestujúci kamionisti sú však pripravení blokovať Rožňavskú ulicu bez časového obmedzenia. Podľa prvého námestníka primátora Bratislavy Milana Cíleka mesto odmieta byť rukojemníkom v tomto spore. Vyzval sporné strany, aby kamióny netraumatizovali občanov hlavného mesta. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo tiež vyzval zúčastnené strany mýtneho sporu na pokojné a nenásilné vyriešenie situácie. Zároveň odmietol, aby sa v tejto situácii postupovalo v rovine trestnoprávnych krokov, ktoré avizovali niektoré z dotknutých subjektov.
Kamionisti blokádou protestujú proti mýtnemu systému
Kamionisti blokujú jednu z kľúčových dopravných tepien v hlavnom meste od štvrtka. Pôvodne na protest proti mýtnemu systému plánovali mestom pomaly prejsť, na Rožňavskej ulici ich však zastavila polícia. Tá sa včera popoludní stiahla a kolónu desiatok vozidiel už neblokuje.
Ukončením akcie v Bratislave podmienil premiér Robert Fico (Smer-SD) stretnutie s nespokojnými dopravcami. Napriek tomu, že časť kamionistov protesty v ďalších mestách prerušila, predseda vlády sa odmietol v pondelok so zástupcami UNAS stretnúť, keďže kamióny naďalej zostali na bratislavskej ceste.
Dopravcovia by chceli napríklad presadiť pozastavenie prevádzky mýta, prehodnotenie spoplatnených úsekov, zníženie spotrebnej dane z pohonných hmôt či dane z motorových vozidiel. Ústupky už kamionistom prisľúbil minister dopravy Ľubomír Vážny (nominant Smeru-SD), ktorý chce nastavenie systému upraviť. Mýto musia platiť vozidlá nad 3,5 tony či autobusy od 1. januára za jazdu po diaľniciach a ďalších vybraných cestách.