Aký máte názor na protest autodopravcov? Vyjadrite sa v diskusii >>
VIDEO: Fico, si hanba Slovenska aj EÚ, hlása transparent >>
Kamionisti stupňujú tlak, v Poprade zablokovali vstup do mesta >>
Dopravcovia nespokojní so systémom elektronického výberu mýta dnes protestujú vo viacerých väčších mestách Slovenska. Do protestov a blokád sa najnovšie podľa fotografií čitateľov Čas.sk zapojilo aj rodisko premiéra Fica - Topoľčany.
Premiér nakoniec urobil dopravcom aspoň čiastočný ústupok, kamióny a autobusy nebudú do konca januára platiť mýto za jazdu po cestách 1. triedy. Novinárom to oznámil Robert Fico na tlačovej konferencii. Výber poplatkov za jazdu po diaľniciach a rýchlostných cestách bude pokračovať bez prerušenia. Spoplatnené sú asi dve pätiny týchto ciest.
Premiér Robert Fico pozval dopravcov na dnešné rokovanie o 15:00 pod podmienkou, že ukončia všetky protesty a blokády. Dopravcovia k tejto ponuke však nechceli pristúpiť. Dopravcovia pohrozili, že protest môže vyústiť blokádou všetkých dôležitých dopravných uzlov na Slovensku.
VIDEO: Zástupcovia UNAS prišli rokovať na Úrad vlády
Témou rokovania budú dopady, fungovanie a problémy mýtneho systému a tiež možné kompenzácie v podobe zníženia spotrebnej dane z pohonných hmôt.
"Tvrdíme, že sme urobili ústupky, o ktoré sme boli požiadaní. Bratislavčania nie sú rukojemníkmi dopravcov, názor pána premiéra je opačný. Na rokovaniach o tretej sa Únia autodopravcov nezúčastní, pozvanie nemáme, lebo sme nesplnili základnú podmienku premiéra," povedal po stretnutí Jaroslav Polaček za autodopravcov.
Nakydaný hnoj skončil pred Úradom vlády
Dnes okolo poludnia vysypal jeden zo sympatizantov dopravcov pred Úrad vlády hnoj! Podľa vyjadrenia vodiča sa mala na vozidle, ktoré hnoj prevážalo, pokaziť počas jazdy hydraulika.
VIDEO: Sympatizant protestujúcich proti mýtnemu systému vysypal pred Úrad vlády (vraj nechtiac) hnoj
"Neviem si to ani ja vysvetliť, ale tá technika je nevyspytateľná," poznamenal dopravca Ľuboslav Kristel. Dodal, že sú ochotní pomôcť pri odpratávaní hnoja z cesty. V prípade, že by vodič bol sankcionovaný, "urobíme celoslovenskú zbierku, aby sme obhájili tohto pána," prisľúbil. K tomu, či išlo o "spontánny nápad" jedného z podporovateľov protestu, alebo náhodnú technickú porucha vozidla, sa zástupca Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) Jaroslav Polaček nevedel vyjadriť.
VIDEO: Ján Packa o vysypaní hnoja pred Úrad vlády
"Ale keď sme pri tom hnoji, ešte aj ten hnoj musí zaplatiť mýto, aby sa dostal na pole," dodal Polaček. Vodiča, ktorý po poruche vozidlo zastavil, zablokovali policajti. Predviedli ho na políciu. Na miesto prišiel aj krajský policajný šéf Pavel Brath. Hnoj po niekoľkých minútach prišli odpratať pracovníci spoločnosti A.S.A.
Podľa dopravcov sa k protestujúcim kamionistom pridávajú na celom území Slovenska aj osobné autá.
Pri kamionistoch sa pristavujú sympatizanti
Piatym dňom dnes pokračuje aj blokáda časti Rožňavskej ulice v smere do centra Bratislavy, ktorú však kamionisti čiastočne uvoľnili pre mestskú dopravu. "Postupne by sa k nám mali pridať kamionisti v ďalších väčších mestách, protestovať budú pomalou jazdou," uviedol Páleš.
Český minister dopravy Gustáv Slamečka podľa zákulisných informácií odporučil českým dopravcom obchádzať Slovensko. Hovorca českého ministerstva však túto informáciu pre cas.sk poprel.
VIDEO: Dopracovia majú podporu aj zo Senca
Pri vodičoch kamiónov sa dnes pristavujú rôzni sympatizanti. Posádka vozidla rýchlej zdravotnej pomoci sa pri nich pristavila a ponúkla pomoc v prípade zdravotných problémov, ktoré však kamionisti nemajú. Napriek tomu dostali od lekárov vitamínové prípravky. Za kamionistami bola aj skupina dievčat, ktoré im rozdali energetické nápoje. Často sa pri nich zastavujú aj sympatizujúci jednotlivci, ktorí im priniesli pomaranče, zákusky, rôzne iné jedlá a pitie.
Trenčianski dopravcovia blokujú cestu,
v Trnave sa presúvajú pomalou jazdou
Trenčianski autodopravcovia blokujú cestu I/50 medzi výpadovkou na Trenčín a diaľničným napojením na D1. V páse tam stojí niekoľko desiatok kamiónov a ďalších áut. Policajti usmerňujú premávku. Vodiči od Prievidze, ktorí smerujú na D1 alebo do Česka, trasu obchádzajú cez Trenčín.
Ako agentúru SITA informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová, druhý smer od diaľnice na Prievidzu je prejazdný. Podľa hovorkyne asi dvadsať kamiónov pomalou jazdou protestuje aj v Prievidzi.
Dnešný protest proti mýtu rozbehli v Banskej Bystrici nákladní autodopravcovia so zhruba 20 kamiónmi, ktoré v kolóne vyrazili o 12:15 z mestskej časti Medený Hámor a pomalou jazdou sa presunuli na koniec mesta v smere na Zvolen, kde sa otočili a smerujú k železničnej stanici. Za kamiónmi protestujúcich dopravcov sa vytvárajú zápchy.
VIDEO: Kamionisti spomaľujú premávku vo viacerých mestách
Niektoré z kamiónov majú pripevnené transparenty s nápismi: "Mýto sa týka všetkých, podporte nás". Na jednom vlaje slovenská zástava. K železničnej stanici sa kamióny budú presúvať po najfrekventovanejšej banskobystrickej komunikácii na nábreží Hrona, ktorá je súčasťou hlavného ťahu Zvolen - Brezno. Protestujúci počas jazdy trúbia a trúbením ich zdravia aj okoloidúci vodiči.
Svojich protestujúcich kolegov v Bratislave dnes podporujú aj trnavskí kamionisti. Zhromažďujú sa od 9:00, v súčasnosti kolóna asi tridsiatich kamiónov pomalou jazdou smeruje po severnom obchvate mesta okruhom okolo centra Trnavy, pričom sa neustále pridávajú ďalší.
Pomalou jazdou sprevádzanou hlasným trúbením dnes autodopravcovia v Nitre opäť protestovali proti zavedeniu mýta. Tri kolóny po viac ako dvadsiatich kamiónoch prešli krátko pred poludním triedou Andreja Hlinku a centrom mesta, odkiaľ prešli na Bratislavskú ulicu a severným obchvatom sa vrátili späť do Nitry.
K protestu sa pridali aj dopravcovia z Galanty.
Vodiči kamiónov v Lučenci sa dnes po 12. h zapojili do protestnej akcie dopravcov. Asi 15 nákladných a niekoľko osobných áut prešlo pomaly celé mesto a nepretržite trúbilo. V uliciach Lučenca sa vytvorila niekoľkokilometrová kolóna. Ľudia na chodníkoch vodičom mávali a povzbudzovali ich v proteste.
V Žilinskom kraji sa pridávajú aj osobné autá
K stovkám protestujúcich kamiónov sa v Žilinskom kraji pridávajú aj desiatky osobných áut. Ako pre agentúru SITA uviedol žilinský koordinátor protestnej akcie Únie autodopravcov Slovenska Miroslav Bielený, kamionisti spomaľujú hlavné trasy takmer vo všetkých väčších mestách v kraji.
Na Orave a v Turci protestuje približne 50 nákladných áut, v Liptovskom Mikuláši ďalších 30, v Žiline 20 a v Turčianskych Tepliciach desať. Na cestách v Bytči, Považskej Bystrici a Púchove je zhruba 50 kamiónov. Podľa Bieleného je v každom meste hlásená podpora aj niekoľkých osobných áut, ktoré sa začlenili do kolón medzi kamióny.
Petícia v Košiciach
V Košiciach dnes začínajú s petičnou akciou na podporu protestujúcich autodopravcov. Petičné miesto bude zriadené na parkovisku pred vstupom na Katastrálny úrad na Južnej triede. Práve tu by mali "parkovať" aj nespokojní autodopravcovia. Pre agentúru SITA to dnes uviedol starosta košickej mestskej časti Krásna Marek Kažimír.
Podpisy budú zbierať od 10:00 do 22:00. Podľa Kažimíra môžu občania priniesť protestujúcim kávu, čaj, potraviny či deky. Podporiť ich môžu hlavne svojou účasťou, povedal starosta s tým, že autodopravcovia "bojujú aj za rádových občanov."
K dopravcom si zatiaľ trúfol prísť len Štefanec
Medzi autodopravcov na Rožňavskej ulici v Bratislave, prišiel poslanec SDKÚ Ivan Štefanec. "Podporujem týchto malých a stredných podnikateľov, mýtny systém bol naozaj nepripravený, bol zbabraný a budú na to doplácať ľudia," konštatoval Štefanec, ktorý sa na mieste zaujímal o technické pripomienky kamionistov k mýtnemu systému.
Zároveň ich informoval, že navrhne v parlamente opäť ako pred 1,5 rokom zníženie spotrebnej dane na naftu, a to o šesť centov na liter. Zníženie tejto dane považuje Štefanec za jeden z nesplnených sľubov vlády Roberta Fica. "Ak neblafuje a naozaj je to pravda, tak sa k tomu pripojí," uviedol Štefanec.
Časť dopravcov združených v UNAS ešte v piatok prerušila akcie vo viacerých slovenských mestách, kde kamióny pomalou jazdou protestovali proti mýtnemu systému. Blokáda jednej z kľúčových dopravných tepien Bratislavy však pokračovala. Protestujúci kamionisti tvrdili, že na ceste zostanú až do splnenia požiadaviek. Dopravcovia by chceli napríklad presadiť pozastavenie prevádzky mýta, prehodnotenie spoplatnených úsekov, zníženie spotrebnej dane z pohonných hmôt či dane z motorových vozidiel.
Slovensko zaviedlo elektronické mýto pre vozidlá nad 3,5 tony od 1. januára. Okrem protestov dopravcov zavedenie mýta skomplikovalo aj situáciu na hraničných priechodoch, kde sa tvorili kolóny vodičov čakajúcich na čítacie zariadenia. Na kysuckom hraničnom priechode s Českom Svrčinovec - Mosty u Jablunkova sa dnes rady znovu predĺžili. Okolo 7:00 čakalo z českej strany zhruba 200 kamiónov.