Ruský súd v piatok zamietol žiadosť o znovuotvorenie vyšetrovania popravy cára Mikuláša II. a jeho rodiny, oznámili právnici jeho potomkov kritizujúc rozhodnutie ako právnu anarchiu. "Súd odmietol uznať ako protizákonné zastavenie vyšetrovania" pred viac ako rokom, uviedol pre tlačovú agentúru Interfax Guerman Lukianov.
Dediči zavraždeného cára, ktorého zabili spolu s jeho manželkou a ich piatimi deťmi boľševici 17. júla 1918 v Jekaterinburgu, sa usilovali o kriminálne vyšetrovanie vraždy s tým, že je nevyhnutné vyrovnať sa s krutou minulosťou. Ruská generálna prokuratúra nariadila uzavretie vyšetrovania s tým, že už ubehlo príliš veľa času a všetci zúčastnení sú už dávno mŕtvi.
Lukianov zastupujúci vojvodkyňu Mariu Vladimirovnu Romanovovú, ktorá sa považuje za dedičku cárskeho trónu, odsúdil tento krok ako "právny nihilizmus" a "právny trockizmus". "Súd nepreskúmal príčiny, pre ktoré boli Romanovci v mene štátu zabití," povedal pre agentúru Ria Novosti.
Ruský najvyšší súd v roku 2008 uznal Romanovcov za obete boľševických represií. Pozostatky, o ktorých sa predpokladá, že patrili cárovi a jeho rodine, boli exhumované v roku 1991 opätovne pochované 1998 v niekdajšom hlavnom meste cárstva Petrohrade. Podľa ruskej pravoslávnej cirkvi stále nie je jasné, či pozostatky patria Romanovcom. Tvrdí to aj napriek testom DNA vykonaným v Rusku, Rakúsku a Spojených štátoch amerických.
Spomínaná dynastia vládla v Rusku okolo 300 rokov pred tým, ako Mikuláš II. v roku 1917 po boľševickej revolúcii abdikoval. Vedenie Sovietskeho zväzu ho stále vykresľovalo ako slabého a nerozhodného despotu, ruská pravoslávna cirkev ho naopak v roku 2000 blahorečila.