Iveta Uhliariková (38) z Rajca (okr. Žilina) vlani porodila piate dieťa. Na materskej je takmer osem rokov. Jej manžel pracuje ako šofér. Sedemčlenná rodina býva v trojizbovom panelákovom byte. Na mesiac majú 850 eur.
„Naša posledná dcéra si vybrala nás, dali sme jej šancu na život. Má ho možno zložitejší z finančného hľadiska ako deti v rodinách, kde sú jedno či dve, ale lásku dostane niekoľkonásobne väčšiu od sestričiek a od brata,“ vysvetľovala päťnásobná matka.
Podľa údajov štatistického úradu v roku 2009 prišlo na svet 61 217 detí. Je to najviac od roku 1995, keď sa narodilo 61 427 detí. Iveta Uhliariková (38) z Rajca vlani porodila piate dieťa. Na materskej je od polovice roku 2002.
Vyučená krajčírka predtým pracovala ako sanitárka v žilinskej nemocnici. Manžel Boris (45) pracuje ako vodič. Najstaršia dcéra Lucia (21) študuje na vysokej škole, syn Boris (19) je maturant, Viktória (8) je druháčka a ďalšia Elizabeth (4) je škôlkarka. Najmladšia Sofia práve dnes oslávi prvé narodeniny.
„Žiadne z mojich detí by som nemenila ani za plat riaditeľa zemegule,“ povedala Iveta. Už ako malá túžila mať veľa detí. „Mám manžela, ktorý sa dokáže o svoju rodinu s láskou postarať,“ spomenula. Mesačný príjem Uhliarikovcov je okolo 850 eur.
„Keďže som už na tretej materskej po sebe, nemám nárok na zvýšenú rodičovskú dávku. Dostanem rodičovský príspevok 164 eur a k tomu prídavky na päť detí 110 eur,“ vysvetlila. Za nájom a poplatky za domácnosť zaplatia 240 eur. A potom cestovné, stravné v škole, poplatok za škôlku, telefóny, poistky a „nepravidelné“ platby napríklad odvoz smetí za sedemčlennú domácnosť, po zľave od mesta je aj tak skoro 90 eur...
Zvýšený príspevok od štátu pri narodení Sofie nedostala.Týka sa iba narodenia prvého až tretieho dieťaťa. „Dostala som iba 150 eur. Nepáči sa mi takéto delenie na deti, pre ktoré peniaze sú a pre ktoré nie. Aj ja som mohla kúpiť postieľku, prípadne nový kočík pre moju dcéru, no štát sa rozhodol, že my máme všetko a nepotrebujeme na nič peniaze,“ povedala Iveta.
Staršie deti si popri škole už dokážu na svoje zvýšené výdavky zarobiť samy na brigádach. „Keď sa ráno všetky menšie slečny napchajú do našej postele a usmievajú sa ako slniečka, nevymenila by som ich za život v prepychu. Nikde na svete si nekúpim ucmúľaný božtek ročného dieťatka ani krásne slovo mama. A že je kríza? Bola aj cez vojnu, keď sa narodil môj otec. Krátko na to aj moja mama. Nie je to o kríze, ale o rozhodnutí bojovať s ňou,“ dodala Iveta.
NÁRAST PÔRODNOSTI EŠTE POTRVÁ
Priemerný vek ženy pri prvom pôrode za posledné roky bol 27 rokov. „Mladí ľudia odkladajú narodenie dieťa do vyššieho veku, pričom odložené pôrody sa začínajú realizovať práve teraz,“ povedal Boris Vaňo z Výskumného demografického centra.
Zavádzanie príspevkov pri narodení prvého až tretieho dieťaťa nárast pôrodnosti v posledných rokoch výraznejšie neovplyvnilo. Zvýšenie pôrodnosti potrvá najbližších 10 až 15 rokov. „Keď začnú rodiť slabšie populačné ročníky, počet živo narodených detí sa začne znižovať. Do dôchodku budú postupne odchádzať silné populačné ročníky, čo spolu s poklesom pôrodnosti a predlžovaním života prispeje k starnutiu obyvateľstva,“ dodal Vaňo. K vymieraniu Slovákov však podľa neho nedôjde.