Na Slovensku, podobne ako vo väčšine krajín schengenského priestoru, vstúpil tento týždeň do platnosti nový Vízový kódex Európskej únie. Pre občanov tretích krajín prináša zjednotenie podmienok a pravidiel vydávania víz na vstup do Schengenskej zóny - konkrétne víz na krátkodobé pobyty, ktoré nepresahujú tri mesiace počas jedného polroka. “Pre SR z toho vyplýva úloha posilniť konzulárnu spoluprácu v oblasti zastupovania pri vydávaní víz s našimi partnermi z iných členských štátov a umožniť čo najväčšiemu počtu obyvateľov tretích krajín cestujúcim na Slovensko žiadať o vízum jednoduchým spôsobom, bez potreby prekonávania veľkých vzdialeností, prípadne cestovania do iného štátu,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano.
Vízový kódex umožní rýchlejšie a transparentnejšie posudzovanie žiadostí o víza i vydávanie víz a zjednotenie všetkých doterajších pravidiel pre vydávanie schengenských víz. Lehota na rozhodovanie o vízovej žiadosti sa skrátila na 15 kalendárnych dní. Prípadné zamietnutie žiadosti musí byť odôvodnené, žiadateľ sa môže proti takému verdiktu odvolať. Kategória tranzitných víz sa ruší. Zavádzajú sa nižšie poplatky pre deti od šesť do 12 rokov, ktoré sú na úrovni 35 eur. Doteraz deti platili poplatky ako dospelí, teda 60 eur. Poplatky pritom majú už aj tak nižšie občania tých krajín, s ktorými má Európska únia dohody o liberalizácii vízového režimu.
Z našich susedov sa to týka Ukrajiny, okrem nej, majú také dohody Albánsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Macedónsko, Moldavsko, Rusko a Srbsko. Kódex vyzýva členské štáty Schengenu, aby v krajinách, kde z objektívnych dôvodov nemajú niektoré štáty zastúpenie, čo najviac spolupracovali s tými štátmi, ktoré zastúpenie majú - a aby tieto vydávali víza v ich mene. V tretích krajinách by tak podľa filozofie tvorcov Vízového kódexu EÚ malo byť dostupné zastúpenie každého členského štátu priamo alebo v zastúpení.
Nový Vízový kódex platí v 25 krajinách (22 z nich sú členmi EÚ), ktoré sa postupne stali súčasťou Schengenského priestoru: v Belgicku, Holandsku, Luxembursku, Francúzku, Nemecku, Taliansku, Portugalsku, Španielsku, Grécku, Rakúsku, Dánsku, Fínsku, Švédsku, na Islande, v Nórsku, Českej republike, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Maďarsku, Malte, Poľsku, na Slovensku, v Slovinsku a vo Švajčiarsku. Členské štáty každoročne vybavia približne 11,5 milióna žiadostí o krátkodobé schengenské vízum. Kódex sa nevzťahuje na Veľkú Britániu a Írsko, ktoré síce Schengenskú dohodu podpísali, ale s obmedzenou účasťou.