Okolo 17 tisíc letov v európskom vzdušnom priestore v piatok pravdepodobne zrušia pre hrozbu, ktorú pre lety predstavuje vulkanický popol šíriaci sa po celej Európe po stredajších erupciách islandskej sopky. Informovala o tom Európska organizácia pre bezpečnosť leteckej dopravy (EUROCONTROL). Úrad, ktorý zabezpečuje koordináciu leteckej dopravy v Európe, varoval, že cestujúci môžu očakávať "ešte oveľa viac trápenia".
"Predpovede naznačujú, že oblak sopečného popola sa naďalej presúva na východ a juhovýchod a jeho následky budú trvať ešte najmenej 24 hodín," uvádza sa vo vyhlásení EUROCONTROL-u. Organizácia "na dnes (piatok) očakáva v európskom vzdušnom priestore okolo 11 tisíc letov. Počas normálneho dňa by sme ich očakávali 28 tisíc," píše sa vo vyhlásení. Ako EUROCONTROL, ktorá koordinuje navigačný servis v celej Európe, dodala, z 300 zámorských letov, ktoré obyčajne ráno odbavia v Európe, sa podarilo uskutočniť iba 100 až 120.
Takto vyzeral vzdušný priestor nad Európou v piatok pred 12:00:
Pre vulkanický popol v piatok uzavreli svoj vzdušný priestor Litva, Dánsko a čiastočne Poľsko. Popoludní začne s postupným uzatváraním vzdušného priestoru aj Rakúsko. Vulkanický popol vážne narušuje leteckú dopravu po celej Európe, a tým pádom aj lety na iné kontinenty. Minimálne do piatka by mali zostať uzavreté tiež veľké parížske letiská Charla de Gaula a Orly, od polnoci nefunguje helsinské letisko a lety nevybavuje ani medzinárodné letisko v Bruseli.
Na nebezpečný sopečný popol, ktorý sa šíri starým kontinentom, zareagovala aj francúzska letecká spoločnosť Air France. Tá zrušila všetky lety do odvolania. Pasažieri mali smolu aj v Španielsku, kde vo štvrtok večer zrušili takmer 500 letov. České letecké úrady už informovali, že ak bude oblak prachu postupovať rovnakým smerom, budú nútené uzavrieť celý vzdušný priestor. Problémy hlási aj Poľsko, kde sa v sobotu a v nedeľu má uskutočniť posledná rozlúčka s posádkou sobotňajšieho tragického letu poľského vládneho špeciálu. Nepriaznivé podmienky tak ohrozujú príchod desiatok svetových lídrov.
Európska únia v reakcii na mimoriadny stav ústami eurokomisára pre dopravu Siima Kallasa upozornila, že cestujúci na letiskách majú nárok na občerstvenie a prípadne aj na ubytovanie. Ak sa situácia nezlepší a nebudú môcť odletieť, majú pasažieri právo na vrátenie peňazí, uviedol Kallas a zároveň letecké spoločnosti upozornil na povinnosť oznámiť cestujúcim zrušenie letov a nové časy odletov. Na kompenzácie však právo nemajú, keďže zrušenie letov nie je spôsobené chybou prepravcu, dodal.