Povodne v Čechách majú prvú obeť, v Třinci sa utopila žena >>
Slovensko je pod vodou, hasiči majú za sebou tvrdú noc >>
Smršť nad Slovenskom: Voda vyhnala z domovov stovky ľudí >>
Na juhu stredného Slovenska sa naopak začala situácia zlepšovať a toky klesli. Voda ešte v nedeľu zatopila viacero domov, záplavy si vyžiadali aj evakuáciu desiatok ľudí.
Pre povodne dnes mimoriadne zasahoval aj krízový štáb. Ten za najohrozenejšie časti krajiny považuje juh východného Slovenska, ako aj sever Slovenska, predovšetkým oblasť Oravy a Kysúc.
Výstrahu 2. stupňa pred vetrom a výstrahu 1. stupňa pred dažďom pre Oravu, Kysuce, Liptov a Spiš dnes vydal Slovenský hydrometeorologický ústav v Bratislave. Výstraha pred vetrom platí dnes do 18.00 h a pred dažďom do 6.00 h 18. mája.
Pre neutíchajúci dážď je na zásah pri možných povodniach pripravených aj 1 395 príslušníkov Ozbrojených síl SR. Z toho je 623 vojakov schopných byť v krízovej oblasti do 60 minút. Ostatní majú pohotovosť do troch hodín. V týchto chvíľach zasahuje 20 vojakov na trebišovskom sídlisku Juh, informoval hovorca OS SR Milan Vanga.
Pomáhať môže 150 kusov ženijnej, protichemickej, spojovacej, prepravnej a uvoľňovacej techniky, rovnako aj vrtuľníky vzdušných síl. Ich počty sa môžu ešte zvýšiť, a to po úprave výcvikových plánov v útvaroch a posádkach po celom Slovensku. O pomoc ozbrojených síl môžu požiadať jednotlivé krízové štáby a povodňové komisie, dodal Vanga.
Povodňová vlna zasiahla aj Košice
Povodňová vlna zasiahla aj mesto Košice, kde primátor vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity.
K stúpaniu vodných hladín došlo na Idanskom, Sokolianskom, Myslavskom a Čermeľskom potoku. V mestskej časti Šaca boli nasadené sily a prostriedky na záchranné práce v súčinnosti s jednotkou OR Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, ktorá zasahovala aj v Ťahanovciach. V Šaci sa Sokoliansky potok vylial z koryta, čím ohrozil útulok zvierat. Muselo sa evakuovať 40 psov do náhradných priestorov a zabezpečiť vrecia s pieskom na tvorbu zábran v Mestskej časti Ťahanovce a na Mlynskom náhone.
Na východnom Slovensku záplavy postihli viaceré regióny, na časti riek je naďalej tretí, najvyšší stupeň povodňovej aktivity. Voda sa vylievala najmä z miestnych potokov a zaplavila ulice a pivnice domov. Ešte v nedeľu z rómskej osady v obci Kuzmice premiestnili približne 150 ľudí, z domu v Čerhove, ktorý sa zrútil, zas evakuovali približne sedem ľudí.
"Po noci je menej vody napríklad v obciach Borša a Veľaty, voda už však naopak začína stúpať vo veľkých riekach - Ondave, Bodrogu a Uhu," povedal ČTK prednosta Obvodného úradu v Trebišove Róbert Puci. Naďalej vážna je podľa Puciho situácia v Trebišove, kde v noci vybúrali tri hrádze na riečke Roňava. Chceli tak dosiahnuť pokles jej hladiny, aby do toku mohli prečerpávať vodu z mestskej kanalizácie.
Zaplavených a neprejazdných je na východnom Slovensku viacero úsekov ciest najmä druhej a tretej triedy. Pod vodou sú tiež napríklad niektoré ulice v Trebišove.
V Krompachoch znížili povodňový stupeň
V Krompachoch sa znížil na rieke Hornád tretí povodňový stupeň na druhý. Voda ohrozovala okolie mestského úradu od nedele (16.5.) večer. Naďalej je tu stav pohotovosti, pretože vodou je ohrozený elektrický stĺp vysokého napätia. „Túto situáciu si už riešia energetici,“ priblížila prednostka Obvodného úradu životného prostredia (ObÚŽP) v Spišskej Novej Vsi Jela Bednárová.
V obciach Markušovce v okrese Spišská Nová Ves a Prakovciach v Gelnickom okrese vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. „Momentálne tu prebiehajú obhliadky,“ uviedla Bednárová. Komplikácie sú tiež v Hrabušiciach na Podlesku, kde sa pracovníci ObÚŽP zo Spišskej Novej Vsi ešte len chystajú preveriť situáciu.
Na juhu sa situácia zlepšuje
Situácia sa stabilizuje na juhu stredného Slovenska. Hasiči v nedeľu stavali protipovodňové hrádze v niekoľkých obciach rimavskosobotského okresu, podľa okresného riaditeľa hasičov Mareka Laššáka však večer prestalo pršať a hladiny riek a potokov začali postupne klesať. "Hrádze vydržali a dnes ráno už voda výrazne opadla," povedal ČTK starosta Hostíc Ondrej Berki. Tretí stupeň povodňovej aktivity naďalej platí napríklad na rieke Suchá pri Prši, voda tam však zaliala iba polia a obytné domy neohrozila.
Intenzívne dažde, ktoré povodne spôsobili, by mohli počas dnešného dňa ustúpiť. Podľa predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu by síce malo pršať na väčšine územia, výdatnosť zrážok však klesne. Najsilnejšie by malo pršať na severe východného Slovenska, najmä vo Vysokých Tatrách.
Horský priechod Čertovica a hraničné priechody museli uzavrieť
Horský priechod Čertovica je pre všetky motorové vozidlá úplne uzatvorený. Na liptovskej strane ho obojsmerne zatarasili popadané stromy. V úseku medzi obcou Vyšná Boca a vrcholom horského priechodu Čertovica hrozí na podmáčanom teréne pod vplyvom silného vetra pád ďalších polámaných a vyvrátených stromov z okolitých svahov na cestnú komunikáciu. Tamojšie pozemkové spoločenstvo už začalo s ich postupným odstraňovaním.
Vysoké vodné hladiny si vyžiadali dočasné uzatvorenie východoslovenských hraničných priechodov z Maďarska na Slovensko v Slovenskom Novom Meste v okrese Trebišov a v Seni - Milhosti v okrese Košice - okolie.
Nákladných dopravcov tranzitujúcich z Poľska do Maďarska vyzývajú, aby využívali najbližší priechod v okrese Rimavská Sobota v Králi. "Neinformovaní vodiči totiž tvoria kolóny a bránia plynulosti cestnej premávky," dodal Puci.
Obce na Záhorí vyhlásili 3. povodňový stupeň
Povodne už trápia aj Záhorie. Na rieke Myjava v obciach Podbranč, Častkov a Jablonica je od nedeľňajšieho večera vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. „Voda sa v noci vyliala z koryta, na ceste jej bolo asi 80 centimetrov. Tiekla popri domoch, ale dovnútra sa nedostala, lebo boli zabezpečené vrecami s pieskom. Stav je stabilizovaný, ale tretí povodňový stupeň trvá,“ povedala starostka Podbranču Viera Končitá.
Podľa starostky Jablonice Aleny Hazuchovej voda zaplavila len časť záhrad, ľudské obydlia nezasiahla. Podľa vodohospodárov sa situácia na Myjave už normalizuje. „V noci hladiny kulminovali a v súčasnosti na hornom toku Myjavy je pokles hladín. V oblasti Jablonice je v týchto chvíľach stúpanie, ale v priebehu niekoľkých hodín očakávame kulmináciu a následne pokles,“ informoval agentúru SITA Pavel Virág, vedúci odboru správy vodných tokov a správy povodí Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepného závodu Bratislava. Podľa neho je v súčasnosti vážnejšia situácia na rieke Morava, kde je na celom toku vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity.
„Na horných úsekoch povodí rieky na českom území je stále vzostup, najmä na prítokoch. Voda bude aj v nasledujúcich dňoch stúpať,“ uviedol. Dodal, že pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku spolu s obcami zabezpečujú všetky práce, ktoré smerujú k sprietočneniu tokov v miestach, kde hrozí ich vylievanie. „Momentálne je to všetko záležitosť zrážok,“ uzavrel Virág.