Vláda Roberta Fica odchádza, demisiu podá 8. júla>>
Takto si pravicová koalícia zatiaľ podelila kreslá!>>
Prezident Ivan Gašparovič dnes podľa očakávania poveril volebnú líderku SDKÚ-DS Ivetu Radičovú zostavením novej vlády. Čas jej dal do 8. júla, keď zasadne po prvý raz nový parlament. Gašparovič tak urobil po tom, čo sa sformovanie kabinetu nepodarilo dosluhujúcemu premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).
Prezident sa pred novinármi preriekol, že spoločnú deklaráciu dostal "od podpredsedníčky Smeru, pardón SDKÚ, tak som jej odovzdal poverenie zostaviť novú vládu."
Na vytvorení vlády sa dohodli štyri stredopravé strany, ktoré v nedávnych voľbách získali väčšinu v Národnej rade.
Radičová požiadala o stretnutie Gašparoviča ešte minulý týždeň. Napokon ju prezident prijal až potom, čo poverenie na zostavenie vlády vrátil Fico. Hoci jeho Smer-SD jasne zvíťazil v nedávnych parlamentných voľbách, nedokázal zostaviť kabinet s väčšinovou podporou v Národnej rade.
VIDEO: Prezident Ivan Gašparovič vyhlásil, že Iveta Radičová je podpredsedníčkou strany Smer-SD.
Strany formujúcej sa koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd sa v noci na dnes dohodli na základoch programu budúceho kabinetu. Predstavitelia kvarteta strán by mali dnes rokovať aj o personálnych otázkach novej vlády.
Poverenie rokovať o zostavení vlády je neformálnym krokom, ktorý nie je v ústave stanovený. Hlava štátu podľa tradície najskôr zväčša poverí rokovaniami o vláde zástupcu víťaznej strany. Ak sa mu to nepodarí, šancu dostáva politik, ktorý vie zabezpečiť pre novú vládu väčšinovú podporu v Národnej rade. Ústava určuje, že prezident menuje premiéra a na jeho návrh ostatných členov vlády.
Zatiaľ nie je jasný termín, kedy nový kabinet nastúpi do úradu. Dosluhujúca vláda podá demisiu po prvej schôdzi parlamentu, mandát však bude vykonávať až do vymenovanie svojej nástupkyne.
Analytici očakávajú "obnovenie" krajiny
Programové tézy formujúcej sa stredopravej vlády podľa oslovených analytikov naznačili, že nový kabinet sa zameria na riešenie ekonomických problémov, ako je vysoká nezamestnanosť či rastúci schodok verejných financií. Základné body budúceho vládneho programu formujúcej sa koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd každej zo strán umožnili zachovať si politickú tvár, uviedli v ankete ČTK.
"Je tam široká zhoda na tých podstatných veciach, pre ktoré táto vláda vznikla - aby sanovala krajinu po štyroch rokoch animálneho vládnutia," povedal prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Poznamenal, že silná zhoda panuje v kľúčových bodoch ako je sociálno-ekonomická oblasť, boj proti korupcii či súdnictvo.
Odborníci odchádzajúcej vláde vyčítali, že nedostatočne riešila problém vysokej nezamestnanosti a namiesto zásadnejších úspor zadlžovala krajinu. Schodok verejných financií tento rok podľa najnovšej prognózy dosiahne 6,98 percenta výkonu ekonomiky v porovnaní s pôvodne plánovanými 5,5 percenta hrubého domáceho produktu. Ficov kabinet si počas predchádzajúcich štyroch rokov vyslúžil kritiku aj za údajné zhoršenie podnikateľské prostredia, prideľovanie štátnych zákazoch firmám blízkym Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS či za problémy v súdnictve.
Politológ Michal Horský ocenil rýchle prijatie programových téz, ktoré štvorica strán s väčšinou v Národnej rade predstavila po vyše týždni od parlamentných volieb. "Aj preto, že sú pomerne rýchlo na stole, možno konštatovať, že strany prejavili pevnú politickú vôľu spoločne vytvoriť budúcu vládu," poznamenal. Z doteraz zverejnených bodov podľa neho nemožno určiť, do akej miery bude novovznikajúci stredopravý kabinet reformný.
Strany sa vyhli sporným otázkam
Oslovení analytici privítali, že strany sa vyhli sporným otázkam, ako sú napríklad registrované partnerstvo, dekriminalizácia marihuany či Vatikánske zmluvy. "Strany prejavili relatívne vysokú politickú kultúru. Tézy zatiaľ jasne dokumentujú, že politika je umením možného, a nie nemožného," zhodnotil Horský.
Každá zo strán si podľa neho zachovala politickú tvár, hoci niektoré sociálne skupiny ako sú napríklad stúpenci marihuany, homosexuáli či cirkvi môžu byť po zverejnení téz nespokojní. "To je však iba ornament koloritu budúceho vládnutia, a nie jeho podstata, ktorou sú vážne hospodárske a sociálne straty, zapríčinené vládou sociálneho blahobytu," dodal.
Pre SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd bolo podľa Mesežnikova dôležité, aby sa do programu nedostalo to, čo nemôžu akceptovať. "KDH sa nepodarilo presadiť Vatikánsku zmluvu, čo bola zrejme výmena za to, že sa tam nedostala dekriminalizácia marihuany a registrované partnerstvo," dodal.
Kvarteto stredopravých strán predstavilo tézy z noci na dnes po vyše desaťhodinovým rokovaní. Prioritou pri vytváraní programu novej vlády budú konsolidácia verejných financií, reforma povinných odvodov, zmeny v súdnictve, boj proti korupcii či okamžitá pomoc obetiam povodní.