Už druhý rok po sebe zaznamenali pracovníci Správy Tatranského národného parku pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách výskyt bobra horolezca, ako si ho pracovne nazvali. Prvýkrát objavil pobytové znaky tohto živočícha v blízkosti jazera v nadmorskej výške 1 551 metrov chatár z Chaty pri Zelenom plese v lete minulého roku. Bobor sa tu opäť objavil na jar tohto roku. „V rámci Slovenska ešte nebol popísaný výskyt bobra tak vysoko,“ povedal pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. Bobor sa pravdepodobne pokúšal dostať ešte vyššie, keďže pobytové znaky tohto živočícha sa objavili aj nad samotným plesom.
Napriek tomu, že bobor sa objavil pri Zelenom plese už druhý rok po sebe, Majko nepredpokladá, že by sa tam tento živočích usadil natrvalo. Podľa ochranárov v oblasti Zeleného plesa sa bobor pôvodne nevyskytoval, keďže ide o extrémnu nadmorskú výšku a náročné poveternostné podmienky. Bobra k Zelenému plesu pravdepodobne zlákala zaujímavá ponuka potravy. „Myslím si, že je to ojedinelý výskyt. On sa vráti naspäť do kotliny, kde ma predsa len miernejšie podmienky,“ uviedol Majko.
Bobor vodný sa do Vysokých Tatier dostal z Poľska po rieke Poprad, kde bol koncom 80-tych rokov vysadený. Prvé pobytové znaky bobra pod Tatrami na slovenskej strane boli pozorované v roku 1995. Prvýkrát bol u nás spozorovaný v roku 1997, následne až v roku 2002. O tri roky neskôr bol zaznamenaný výskyt v Národnej prírodnej rezervácii Belianske lúky nad Spišskou Belou. Na jar minulého roku boli zistené stopy bobra na Kežmarskej Bielej vode v nadmorskej výške okolo 1 350 metrov, v lete až pri Zelenom plese.