Na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) na Kramároch, kam prevážajú ľudí po úrazoch či dopravných nehodách, pritom nie je klimatizácia! Ľudia sú zhrození a pýtajú sa, kam idú peniaze, ktoré celý život odvádzajú štátu a poisťovniam zo svojich platov. Veď ochladzovanie má už v bežnej výbave takmer každý automobil. Pacienti, ale aj personál na klinike úrazovej chirurgie vo fakultnej nemocnici na Kramároch sa takpovediac varia vo vlastnom pote. Vedenie zariadenia pritom vo svojich priestoroch klímu má - dostalo ju ako dar.
Na neúnosnú situáciu upozornil prostredníctvom televízie TA3 známy moderátor Richard Vrablec. „V nemocnici som navštívil moju 83-ročnú príbuznú, ktorá má zlomený krčok stehennej kosti. Navyše berie lieky na tlak. Ostal som v šoku, keď som prišiel do rozhorúčených priestorov, bolo tam vari 40 stupňov. V takýchto priestoroch je to pre ťažko zranených ľudí doslova utrpenie a boj o život. Určite to nie je prostredie vhodné na liečenie!“
Zabávač na svoju návštevu na Kramároch tak skoro nezabudne! „Starostlivosť lekárov a sestričiek je úžasná. Snažia sa pacientom pomáhať, ako sa dá, no aj oni sú pritom mokrí ako myši. Ale vraj na klímu nie sú peniaze,“ dodáva. Jeho slová potvrdila aj jedna zo sestričiek nemocnice. „Pacienti sa nám sťažujú, ale čo my s tým môžeme robiť? Snažíme sa im aspoň dávať zábaly a inak im pomáhať v horúčavách. Azda sa ochladí,“ opisuje pracovníčka situáciu, ktorá pripomína skôr poľný lazaret ako špičkové zariadenie v 21. storočí.
Paradoxné pritom je, že samotné vedenie nemocnice klimatizáciu nainštalovanú má... „Je to sponzorský dar, ktorý sponzor vyslovene účelovo viazal na klimatizáciu pre riaditeľstvo,“ vyjadrila sa pre TA3 námestníčka riaditeľa Univerzitnej nemocnice Marta Hájková. Prečo sa tak sponzor rozhodol, a či vedel o situácii pacientov, nevedela Hájková uviesť.
Na JIS-ke pritom nie je potrebná špeciálna či mimoriadne nákladná klíma, aká sa používa v operačných sálach. „Stačí bežná klimatizácia. Špeciálna je potrebná na operačnú sálu. Tá potrebuje napríklad aj biologické filtre a musí spĺňať prísne normy,“ vysvetlil nám riaditeľ súkromnej nemocnice Košice-Šaca Juraj Vančík, ktorá má priestory klimatizované.
Hoci bratislavská fakultná nemocnica mieni čoskoro vyhlásiť výberové konanie na vzduchotechniku, toto leto sa pacienti pravdepodobne klímy nedočkajú. „Univerzitná nemocnica v Bratislave má päť nemocníc. Všetko má svoju postupnosť,“ dodala pre TA3 Hájková, akoby boli klimatizácie vymyslené len tento rok.
Nielen Vrablec si myslí, že takáto situácia je úplne absurdná a nedôstojná: „Zranení ľudia a lekári nemôžu poriadne dýchať, sú spotení, a vedenie sedí v klimatizovaných priestoroch!“
Nemocnice sa však zastáva aj hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva na anestéziológiu a intenzívnu medicínu Beáta Sániová. Chýbajúca klíma podľa nej nemá na pacientov negatívny vplyv! „Klimatizácia pomáha hlavne personálu,“ reagovala. Otázne je, či by taký servis schvaľovala pani odborníčka aj vtedy, keby v štyridsaťstupňových horúčavách ležala na lôžku ona sama alebo niekto z jej blízkych.