Na štíte Svätopluka je umiestnený rovnoramenný dvojkríž v kruhu, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy. Upozornil na to portál aktuálne.sk.
To, že ide skutočný o gardistický odznak potvrdil aj tajomník Heraldickej komisie ministerstva vnútra a autor štátneho znaku SR Ladislav Vrtel. "Používal sa od roku 1938 a bol účelovo vytvorený podľa vzoru hákového kríža v kruhu - emblému HitlerovejNSDAP, podobne ako emblém maďarskej fašistickej Strany šípových krížov - šípovito ukončený kríž v kruhu. Všetky mali svoj predobraz v nemeckom hákovom kríži v kruhu. Rovnoramenný dvojkríž v kruhu jednoznačne plnil funkciu slovenského hákového kríža," citoval portál Vrtela.
Ten zároveň verí, že jeho použitie nebolo úmyselné, ale išlo len o dôsledok poľutovaniahodného ignorovania historických skutočností bez konzultácie s heraldikom.
Autor o kríži nechce hovoriť
Autor sochy slovenský umelec Ján Kulich, o ktorom sa hovorí ako dvornom sochárovi socializmu, pre Sme.sk uviedol, že si ten odznak nevycucal. „Ale prosím vás, dajte mi s takýmito vecami pokoj. Veď tento dvojkríž bol dávno pred Hlinkom. Myslíte, že som si toto vycucal sám?“ povedal pre SME.
O Svätoplukovom osude rozhodne Sulík
O osude sochy teraz rozhodne nový predseda parlamentu Richard Sulík. Socha sa totiž nachádza na nádvorí bratislavského hradu, ktorý spravuje Národná rada. „Dostávam veľa podnetov, aby som s tou sochou niečo urobil,“ povedal Sulík. „Zriadim expertnú komisiu, tam pozvem niekoľko renomovaných historikov, nechám ich to posúdiť a nechám si poradiť.“
Bude vraj hľadať riešenie, ktoré bude „historicky korektné, bude s ním väčšina ľudí súhlasiť a nemalo by byť príliš nákladné“.