Predtým, ako Novému Času poskytol rozhovor, si bol zabehať v bratislavskom Horskom parku. To, že počas behu na neho dohliada ochranka, mu neprekáža. Jeho predchodca Kaliňák v budove ministerstva masážny salón nenechal. Čo po ňom zostalo, však neskúmal.
Ostreľovača, ktorý minulý týždeň zlikvidoval únoscu, povýši. Čo si myslí o mafii, korupcii v polícii či justícii a ako chce zmeniť sociálny systém policajtov. Minister vnútra Daniel Lipšic (37) z KDH prehovoril o svojich prvých dňoch v rezorte.
V prvé dni vašej funkcie sa stali dve vraždy s mafiánskymi praktikami, zabili exprimátora Hurbanova a podnikateľa v Topoľčanoch, odohrala sa aj rukojemnícka dráma. Ako to vnímate?
- Bol som pripravený, že v rezorte vnútra sa stávajú mimoriadne situácie. V prvých dvoch prípadoch bola polícia úspešná a má páchateľa. V jednom je páchateľ stíhaný za úkladnú vraždu a v druhom bol usmrtený. V tomto budem podporovať policajtov, ak ktokoľvek bude ohrozovať životy, zdravie a majetok ľudí, musí počítať s tvrdou odozvou. Niekedy to znamená aj usmrtenie páchateľa. Policajta, ktorý túto akciu realizoval, povýšime.
Čo ak by si uplatnil zásadu výhrady svedomia a odmietol by splniť rozkaz?
- Výhrada svedomia sa musí uplatniť predtým, ako človek do nejakej akcie ide. Tak, ako to bolo v prípade vojenskej služby. Máš výhradu, tak ideš na civilku. Ale nie, že sa v prvej línii niekto rozhodne, že má výhradu vo svedomí.
Takže každý musí rátať s tým, že k tomu môže dôjsť...
- Podstatou fungovania polície je aj použitie zbrane. Kto ju nechce použiť, nemôže byť policajt.
Bola vražda exprimátora v Hurbanove na objednávku?
- Vyšetrovateľ skúma viaceré verzie. Nebudem komentovať kauzy, kde prebieha vyšetrovanie, lebo by mohlo dôjsť k jeho zmareniu. Ak dáme avízo páchateľom ako postupujeme, tak sa môžu zariadiť.
Sú odkázaní na médiá? Môžu predsa mať ľudí vnútri polície...
- Únik informácií je jedným z najväčších problémov polície aj justície. Za informácie podsvetie dobre platí. Jedným z cieľov personálnych zmien je, aby v kľúčových pozíciách boli charakterní ľudia. Takí, aby cez nich informácie neprešli.
Majú svojich podriadených, „pešiakov“...
- Funkcionár si vyberá svojich ľudí. Je potrebné, aby v špeciálnych útvaroch prešli cez polygraf (detektor lži), aby bolo jasné, že od nich informácie nepôjdu k podsvetiu.
Ten sa dá predsa oklamať.
- Ťažko.
Naznačujete, že miera korupcie v polícii je vysoká?
- Miera korupcie v celej spoločnosti je vysoká. Bez debaty. Policajný zbor neobchádza.
Ako sa to dá zmeniť?
- Špeciálne policajné útvary, ktoré odhaľujú korupciu, budú mať rozviazané ruky. Akékoľvek podozrenie, nech sa bude týkať vplyvných ľudí aj politikov, budú môcť vyšetriť. Nebudú kauzy zametené pod koberec.
Čo je podľa vás mafia?
- Okrem zločineckých skupín páchajúcich násilnú trestnú činnosť sú skupiny, ktoré páchajú ekonomickú trestnú činnosť. A to sú ľudia, ktorí sa objavujú na akciách, v spoločnosti majú postavenie a sú vážení.
Ako chcete proti takýmto ľuďom bojovať?
- Do špeciálnych policajných útvarov musia prísť ľudia s ekonomickým vzdelaním, pretože organizovaný zločin prechádza do ekonomických sfér.
Jedna vec je polícia, ale prípad sa dostane pred sudcu, ktorý nevie ani to, čo je DPH.
- Všetky prípady závažnejších ekonomických káuz riešil Špeciálny súd - sudcovia problematike rozumejú. Ich rozhodnutia sú podľa mňa správne a zákonné. Problém je, ako prípady končia na Najvyššom súde. To je najväčší problém justície. Sudca nemusí byť odborník na oblasť. Musí byť charakterný, nepodplatiteľný.
Aj na Najvyššom súde je korupcia?
- Nevyhýba sa ani Najvyššiemu súdu, ani ministerstvu vnútra.
Mnohé kauzy polícia vyšetrila, prokurátor podal obžalobu a na súde sa ukázalo, že dôkazy na uznanie viny nestačia.
- Neboli to prípady organizovaných skupín, bola to vražda Tupého. V tejto kauze to išlo na súd bez relevantných dôkazov. Len preto, že to verejnosť žiadala.
Čo urobíte so špeciálnym tímom v tejto kauze?
- Neviem. Uvidíme, či sa dajú získať nové dôkazy a pokračovať v trestnom stíhaní.
Myslíte, že sa dá vražda Tupého po piatich rokoch objasniť?
- Myslím, že nie. Bude to ťažké, pokiaľ nebudeme mať svedkov.
Kľúčoví svedkovia usvedčujú ľudí, s ktorými sa sami podieľali na zločine a väčšinou za výpoveď dostanú nižší trest...
- Je to kľúčový inštitút. Organizovaný zločin má vyvinuté veľmi silné mechanizmy, ťažko sa odhaľuje zvonku. Spolupracujúci obvinený musí byť niekto znútra. V mnohých prípadoch sa korunný svedok použil. Adamčo, kyselinári, Černák... Treba tento inštitút ešte posliniť.
To je však aj otázka svedomia, z vagabunda urobiť korunného svedka a dať mu nižší trest.
- Z takého, ktorý usvedčuje svojich nadriadených.
Na pojednávaniach sa prokurátori, ktorí pokračujú v práci vyšetrovateľov, často striedajú. Na každý termín príde niekto iný. Záverečnú reč prečítajú tak ako obžalobu, nenavrhujú počas pojednávania ďalšie dôkazy...
- Uvažujeme o tom, že prokurátor by mal na pojednávaní pri sebe tím ľudí z polície, ktorí na prípade pracovali. V závažnejších veciach je potrebné, aby na súd chodilo viac prokurátorov. Keď obhajcov môže byť tridsať, nie je možné, aby tam bol len jeden zástupca obžaloby.
Ako to chcete dosiahnuť?
- Zmenou Trestného poriadku.
Neprejde týždeň, aby nevylúpili banku alebo neukradli bankomat. Chystáte zmeny, ktoré by to eliminovali?
- Uvažujeme, že banky nebudú dávať bezpečnostné projekty policajtom len in formatívne, ale aj na schválenie. Nebolo by dobré všetky informácie zverejniť, aby sme páchateľom nedávali návod. Osoby, ktoré kradnú bankomaty, majú presné informácie o tom, kde sa nachádzajú policajné hliadky. Je tam podozrenie na možný únik informácií z polície.
Budú aj za vašej éry pokračovať policajné manévre pred rizikovými futbalovými zápasmi?
- Životy a majetok musíme chrániť. Futbalové kluby však budú musieť byť aktívnejšie a zabezpečiť si poriadok na štadióne. Viac by sa mal do toho zaangažovať futbalový zväz. Mal by sa vytvoriť register ľudí, ktorých nebudú púšťať na zápasy vôbec. Oni nechodia na futbal, ale chodia robiť výtržnosti.
Ostane policajtom sociálny systém, ktorý je teraz?
- Nebude sa meniť pre policajtov, ktorí už sú v služobnom pomere! Ak, tak pre policajtov, ktorí nastúpia. Aby bol udržateľnejší. Napríklad, že nepôjdu do dôchodku po 15, ale po 20 rokoch. Nebude to radikálne. Policajt už z popisu práce nemôže byť policajtom 45 rokov.