Pre päť tisíc moslimov žijúcich na Slovensku sa dnes spolu s približne 1,5 miliardou ďalších po celom svete začal pôstny mesiac Ramadán. Ten spočíva v odriekaní jedla, pitia a pohlavného styku od úsvitu až po západ slnka.
Saúm, teda pôst počas Ramadánu, ktorý je štvrtým z piatich pilierov islamu, by mal dodržiavať každý dospelý, duševne a fyzicky zdravý moslim. Oslobodené sú len deti, cestujúci, chorí a starí ľudia, tehotné a dojčiace ženy.
"Ramadán nespočíva iba v odriekaní jedla a pitia či iných svetských pôžitkov, ale má predovšetkým duchovný rozmer. Odporúča sa, aby každý moslim počas tohto obdobia prečítal celý Korán, rozjímal sa pri modlitbách, konal čo najviac dobrých skutkov a prispieval na dobročinnosť," vysvetlil TASR predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad Safwan Hasna. Zriekanie sa jedla, pitia a svetských pôžitkov je podľa Hasnu vyjadrením solidarity a súdržnosti s hladujúcimi.
Znakom pre všetkých moslimov na svete, že nastal deviaty mesiac islamského lunárneho kalendára, je zazretie novu Mesiaca na oblohe. "Ramadán je pohyblivý voči ročným obdobiam, keďže islamský kalendár je lunárny a v kontraste so slnečným rokom je kratší. Z tohto dôvodu sa dátum začiatku postu posúva každý rok približne o 11 dní," povedal Hasna. Pôst sa začína každý deň počas celého mesiaca, ktorý má buď 29 alebo 30 dní, pred úsvitom spolu so zvolávaním k rannej modlitbe salát al-fadžr. Pôst sa prerušuje ďatľami a vodou alebo mliekom. Potom nasleduje hlavné jedlo, ktorého zloženie je charakteristické pre jednotlivé lokality, vysvetlil ďalej Hasna.
Približne päť tisíc moslimov na Slovensku je podľa predsedu islamskej nadácie najviac koncentrovaných v Bratislavskom a Košickom kraji. "Islamská nadácia na Slovensku v roku 1999 zakúpila pozemok s úmyslom vybudovať islamské kultúrne centrum z vlastných finančných zdrojov. Po vypracovaní stavebných projektov sme, žiaľ, nedostali súhlas k stavebnému povoleniu, bez uvedenia akéhokoľvek logického dôvodu," odpovedal Hasna na otázku, kedy bude podľa neho na Slovensku stáť prvá mešita. "Zostávame však optimistickí a dúfame, že v blízkej budúcnosti sa nám podarí zámer zrealizovať. Islamské kultúrne centrum vrátane mešity by mali slúžiť nielen pre potreby moslimov, ale aj širokej slovenskej verejnosti. Práve spomínaný prienik by mal slúžiť pre lepšie spoznávanie a súžitie minority a majority," dodal Hasna.
Na Slovensku je 5-tisíc moslimov: Bude v našej krajine mešita?
Približne päť tisíc moslimov na Slovensku by chcelo mať mešitu. Už v roku 1999 zakúpili prostredníctvom nadácie pozemok. Zatiaľ však nedostali súhlas na stavbu.