Nepríjemné parazity útočia na bezbraných ľudí najmä v noci a cicajú im krv. Málo kto však vie, že môžu prenášať aj rôzne druhy ochorení. Ak ploštica parazituje na nakazenom hostiteľovi a následne zaútočí na iného, môže naňho preniesť chorobu.
Samica za život nakladie až 500 vajíčok. Z nich sa približne do šiestich dní vyliahnú larvičky. Ploštica prechádza štyrmi vývinovými štádiami a počas každého z nich sa živí krvou. Zákerný parazit môže byť pre človeka veľmi nebezpečný. "Pretože by mohlo dôjsť k mechanickému prenosu ochorení. Doba medzi cicaniami by však nesmela presiahnúť dĺžku tridsať minút," zdôraznil Nasir Jalili odborník na tropickú parazitológiu z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Ploštica posteľná je rozšírená po celom svete. Po nacicaní väčšinou niekoľko hodín oddychuje. Môže sa však stať, že náhle zmení hostiteľa a nakazí ho infekciami a inými zákernými chorobami. Jedinou účinnou ochranou je preto asanácia. V panelákoch sa realizuje približne dvakrát ročne. Často sa však stáva, že majitelia niektorých bytov ju ignorujú. "Ak sa majiteľ bráni asanácii, ostatní obyvatelia sa môžu obrátiť na komunálneho hygienika, aby nariadil asanačné opatrenia v postihnutom objekte," radí majiteľom postihnutých bytov odborník Jalili, ktorý sa parazitológii venuje viac ako pol storočie.