Strelec zabil v Devínskej rómsku rodinu, išlo o rasový útok? Čo si o tom myslíte? >>
Vzťahy medzi rómskou menšinou a zvyškom populácie na Slovensku nie sú podľa odborníkov bez konfliktov. Rómov na Slovensku už mučili, ako v kauze Karola Sendreia, aj bili bejzbalkami, ako v prípade napadnutia rómskej rodiny v Žiline z roku 2000. Násilnosti medzi oboma skupinami sa preto v budúcnosti môžu vyskytnúť.
Pri nedávnej streľbe v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves zabil útočník sedem ľudí, medzi nimi šesť Rómov zo susedstva. Prípadný rasový motív útoku zatiaľ vyšetrovanie zatiaľ nepotvrdilo.
Vyčíňanie strelca v Bratislave podľa vládneho splnomocnenca pre rómske komunity Miroslava Polláka nie je prejavom postoja Slovákov k Rómom, ale individuálnym zločinom jedného človeka. "Bol to šialený čin a totálne individuálne zlyhanie človeka, ktorý bol zrejme psychicky narušený, minimálne v tej chvíli, keď strieľal," povedal o streľbe Pollák. Čin preto podľa neho o vzťahoch medzi Slovákmi a rómskou menšinou nevypovedá.
Hrozba vzájomných útokov medzi väčšinou a menšinou však podľa Petra Polláka z Úradu splnomocnenca pre rómske komunity existuje. "Všetci zodpovední ľudia musia urobiť všetko preto, aby sa tá situácia nezhoršila v budúcnosti," povedal Pollák.
Aj keď podobný skutok Slovensko v minulosti nepoznalo, podľa psychológa a súdneho znalca Roberta Máthého sa v budúcnosti môže opakovať. "Nedá sa to vylúčiť, ľudia majú sklon imitovať čo vidia, takéto udalosti sa stali v zahraničí a už je to aj u nás," povedal. Útočníkom sa pritom podľa Máthého môže stať aj rasovo neznášanlivý človek. K predchádzaniu vražednej streľby by mohli čiastočne pomôcť povinné psychologické testy žiadateľov o zbrojné pasy, poznamenal psychológ.
Podľa štatistík Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity žije na Slovensku približne 380.000 Rómov. Asi polovicu komunity tvoria deti do 18 rokov. Časť Rómov žije v zaostalých osadách. Práve v týchto lokalitách spolužitie Slovákov s Rómami sprevádzajú konflikty, obyvatelia sa najčastejšie sťažujú na kriminalitu, hlučnosť či neporiadok. Problémy sa niektoré samosprávy snažia riešiť napríklad stavaním betónových múrov.
Takýto múr vlani postavila obec Ostrovany na východnom Slovensku. "Obyvatelia sa sťažovali na krádeže v záhradách a dvoroch domov," povedal starosta obce Cyril Revák. Obec preto na súkromných pozemkoch vybudovala kontroverzný múr, ktorý neďalekú osadu od obce oddelil. Situácia sa po približne roku podľa Reváka zlepšila, sťažností obyvateľov na obecnom úrade ubudlo. Podobné múry začali stavať aj ďalšie mestá a obce.
Vzťahy väčšiny s menšinou vlani vyhrotili dva útoky na obyvateľov obce Šarišské Michaľany. Róm z neďalekej osady brutálne zavraždil majiteľku predajne a neskôr ďalší obyvatelia osady pri pokuse o krádež surovo napadli strážnika miestneho futbalového klubu, pričom mu spôsobili vážne zranenia.
V minulosti sa v krajine vyskytlo viacero rasovo motivovaných útokov proti Rómom. Známy je napríklad prípad Róma Karola Sendreia, ktorého v roku 2001 na policajnej stanici na smrť dobili policajti. V roku 2000 zas napríklad traja muži vtrhli do domu rómskej rodiny v Žiline a bejzbalovými palicami napadli členov rodiny vrátane detí.
Útoky na rómskych obyvateľov
20. august 2000 - Traja muži vtrhli násilím v noci do domu rómskej rodiny v Žiline a bejzbalovými palicami napadli členov rodiny vrátane detí vo veku od desať do 19 rokov. Jeden z útočníkov, vojak, udrel pálkou do hlavy matku ôsmich detí, ktorá o dva dni zraneniam podľahla. Súd až po odvolaní trestný čin prekvalifikoval na rasovo motivovaný a páchatelia boli odsúdení na trest odňatia slobody v rozmedzí od troch do siedmich rokov.
27. apríla 2001 - Skupinka mladíkov v noci v Bratislave napadla 34-ročného Róma, ktorého jeden z nich bodol nožom priamo do hrudníka. Muž zraneniam podľahol.
6. júla 2001 - Na policajnej stanici v stredoslovenskom meste Revúca niekoľko policajtov bilo 51-ročného Róma Karola Sendreia tak brutálne, že na následky zranení zomrel. Po pol roku bolo sedem obvinených policajtov prepustených. Neskôr boli štyria odsúdení na trest väzenia od štyroch rokov do 8,5 roku.
29. júla 2001 - Pri čerpacej stanici v širšom centre Bratislavy skupina piatich neonacistov napadla palicami dvoch Rómov, ktorí si odbehli z neďalekej stavby kúpiť občerstvenie. Jeden z napadnutých skončil s polámanými rebrami v nemocnici.
14. september 2002 - Niekoľko skinhedov napadlo pred nákupným strediskom v Poprade 24-ročnú rómsku ženu a vzápätí aj dvoch Rómov, ktorí sa jej snažili pomôcť. Po ich útoku, ktorý zastavili až okoloidúci ľudia, skončila žena v nemocnici s krvácaním do mozgu a dvoma bodnými ranami.
9. september 2006 - Traja opití muži v kuklách vpadli do domčeka rómskej rodiny v Seredi na juhozápade Slovenska a zranili 57-ročného muža a šesťročné dievčatko, ktorému lekári museli ošetriť oko.
29. mája 2007 - Maskovaní útočníci skoro ráno napadli v Záhorskej Vsi na západe Slovenska rómsku rodinu, ktorej členovia museli byť vyšetrení v nemocnici. Podľa mimovládnej organizácie Liga aktivistov pre ľudské práva útočníci spiacu rodinu napadli drevenými palicami a železnými tyčami.
21. marec 2009 - Košickí policajti zadržali šesticu rómskych chlapcov vo veku od desiatich do 16 rokov potom, čo údajne okradli a zranili staršiu ženu. Na policajnej stanici ich pod hrozbou fyzických trestov a za neustálych nadávok nútili sa vzájomne fackovať, bozkať a vyzliecť donaha. Scény ponižovania si nahrávali na mobilný telefón. Deväť policajtov bolo v súvislosti s týmto činom z polície prepustených.
30. august 2010 - Sedem ľudí, z toho podľa polície šesť členov rómskej rodiny, zabil strelec v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves.