Policajti pri pondelkovom zásahu proti masovému vrahovi Ľubomírovi Harmanovi v Devínskej Novej Vsi vystrelili celkom 15-krát. Štrnásť striel vystrelili zasahujúci policajti z pištolí, poslednú, ktorá sa stala mužovi osudnou, vystrelil policajt pohotovostného útvaru zo samopalu.
Policajti civilistov netrafili
Policajný prezident Jaroslav Spišiak informoval o tom, že žiadna guľka vystrelená z policajnej zbrane nezasiahla civilistov. "Mohlo sa to pokojne stať pri tom pohybe, čo tam bol," konštatoval policajný prezident. Policajti použili zbrane tak, že jeden z nich vystrelil raz, druhý šesťkrát, tretí osem a poslednú ranu, ktorá ukončila drámu, vypálil príslušník špeciálnej jednotky. V boji proti samopalu však mali ťažkú pozíciu, boli sústavne pod paľbou, ale ich prácu považuje Spišiak za profesionálnu.
Podľa informácií polície nebola táto rómska rodina extrémne problémová a patrila medzi slušnejšie. Niektorí z obetí, ktoré Spišiak nechcel konkretizovať, boli trestne stíhaní za výtržníctvo. "To ale teraz nehrá žiadnu rolu. Neboli to vážni zločinci, a keby aj boli, tak to nikoho neoprávňuje ich vyvraždiť," zdôraznil. Oproti iným zástupcom rómskej komunity sú ich zápisy v registri trestov zanedbateľné.
Keďže bol strelec už dva roky nezamestnaný, vynárajú sa otázky, z čoho žil a platil nájom. "Nemá to nič spoločné s kriminálnou aktivitou," povedal v tejto súvislosti policajný šéf s tým, že bližšie informácie nebude zverejňovať.
Čo bolo motívom?
Poslancov parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť o akcii informoval bratislavský krajský policajný riaditeľ Csaba Faragó. Zároveň však dodal, že policajti podľa zákona musia v maximálnej miere šetriť životy nezúčastnených osôb. Policajti okrem služobného zákroku museli poskytovať prvú pomoc obetiam, chrániť ich život a zdravie.
Zistiť motív strelca v Devínskej Novej Vsi a objektívne ho pomenovať je podľa prezidenta policajného zboru Jaroslava Spišiaka možno nereálna úloha. „Zrodila sa v jeho hlave a v jeho hlave aj zostala,“ dodal. Strelec mal značný arzenál, keď ho polícia eliminovala, mal stále pri sebe osem plných zásobníkov do zbrane, ktorou strieľal. Ďalej mal päť zásobníkov do dvoch pištolí, ktoré mal tiež pri sebe. „Tento arzenál určite nebol len na streľbu v byte obetí. Vyzerá to, že sa chystal buď skrývať, prestrieľať sa či bojovať až do úplného konca,“ dodal.
Minister vnútra Daniel Lipšic, rovnako ako poslanci, ocenili zásah polície proti strelcovi. Napriek tomu podpredseda výboru Ján Richter (Smer-SD) poznamenal, že Lipšic nezačal svoje pôsobenie šťastne. Spomenul pritom vraždu bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, informácie o zhoršení bezpečnostnej situácie na slovenských cestách či poslednú nešťastnú udalosť v Devínskej Novej Vsi.
„Nehovorím o politickej zodpovednosti ministra, ale o istej súhre okolností, ktoré sa tu udiali,“ poznamenal s tým, že bežný občan to nehodnotí z pohľadu politickej alebo nepolitickej zodpovednosti. „Je trošku zneistený a preto prirodzene očakáva návrh opatrení,“ dodal. Opozícia podľa jeho slov je pripravená takýto návrh opatrení, ktorý bude účinný, v parlamente podporiť. Minister vnútra už avizoval, že do parlamentu predloží návrh novely zákona o zbraniach a strelive, ktorý sprísni držbu zbraní, ako aj zavedenie prísnejších psychotestov pre držiteľov zbrojných preukazov. Rovnako hovorí o prezbrojení polície.