V nedeľu Nemecko vyplatí posledný balík reparácii, ktoré jej určili spojenci v roku 1919. Ide o sumu 59, 5 miliónov libier. Píše o tom britský The Daily Telegraph.
Vyplatiť reparácie zaviazala Nemecko Versailská mierová zmluva, podpísaná v roku 1919. Berlín mal nahradiť škody Belgicku a Francúzsku a takisto vojnové výdavky iným spojencom.
Zo začiatku sumu stanovili na 226 miliárd vtedajších nemeckých mariek. Neskôr ju znížili na 132 miliárd. Dlh by sa podarilo vyplatiť oveľa skôr, keby k moci v Nemecku neprišiel Hitler, ktorý odmietol pokračovať v splácaní vojnového dlhu.
Väčšina týchto peňazí sa vypláca súkromným osobám, dôchodkovým spoločnostiam a firmám, ktoré vlastnia špeciálne obligácie.
Aj po Hitlerovej smrti by Nemecko mohlo vyplatiť celú sumu o niečo skôr, podľa Londýnskej dohody z roku 1953 mu však dovolili dočasne pozastaviť platby, keďže po 2. svetovej vojne prišlo o časť svojho územia. Splácanie sa obnovilo 3. októbra 1990 po znovuzjednotení Nemecka.
Podľa paragrafu 231 Versaillskej zmluvy z 28. júna 1919 Nemecko stratilo časť území a bolo uznané za „zodpovedné za všetky straty a škody, ktoré utrpeli vlády spojeneckých krajín a ich občania v dôsledku vojny, rozpútanej Nemeckom a jeho spojencami.“
Povinnosť platiť reparácie vyvolali v zničenom Nemecku vlnú odporu, ktorá zohrala rozhodujúcu úlohu pri príchode k moci nacistov. S vypuknutím Veľkej depresie v roku 1929 krajina sa zrútila do dlhovej jamy. A už o štyri roky prišiel k moci Adolf Hitler.