Zoznamy pridelených bytov majú biele miesta: Aké mená taja?!>>
Z 2 000 bytov nestihli rozdať štrnásť: Reštituentom ostali ruiny!>>
Bývalý člen bytovej komisie prehovoril: Takto sa rozdeľovali byty!>>
Koho chceli utajiť? Mestská časť Nové Mesto priznala, že zoznamy osôb, ktorým boli byty odpredané, nemá. Podľa oficiálnych vyjadrení úradu na čele so starostom Richardom Frimmelom dokumentáciu skartovali! Dnes sa už asi nikto nedozvie, kto si mohol za „babku“ odkúpiť pred pár rokmi byt v bratislavskom Novom Meste. „Mestská časť nedisponuje zoznamami osôb, ktorým boli byty odpredané,“ hovorí Alžbeta Klesnilová, tlačová tajomníčka starostu mestskej časti.
Podľa jej vyjadrení prevody bytov do vlastníctva ich nájomcov prebiehali podľa zákona č. 182/1993 o prevode bytov a nebytových priestorov. „V súlade s registratúrnym poriadkom mestská časť skartovala dokumentáciu prevodu bytov a neeviduje novonadobudnuté vlastníctvo,“ tvrdí Klesnilová. Kompletný zoznam majiteľov bytov, ktorým ich stihol starosta mestskej časti Richard Frimmel od roku 1994 odklepnúť, tak už neexistuje! Podľa archivárky sú však takéto dokumenty archivované zväčša desať rokov. „Vo výnimočných prípadoch môže štátny archív schváliť lehotu uloženia päť rokov,“ tvrdí odborníčka.
Takto sa prideľujú byty v mestských častiach
Ružinov
Mestská časť disponuje nájomnými bytmi na Trnávke. Podľa ružinovského hovorcu Maroša Smoleca pracovníci úradu pracujú na zhotovení zoznamu úspešných žiadateľov o byt, keďže dokumenty nemajú v elektronickej podobe. „Prenajíma ich na tri roky a neexistuje možnosť odkúpenia. Záujemcovia sú vyberaní na základe odporúčania poroty a do úvahy sa berú sociálne aspekty,“ informoval Smolec. Nájomné sa v prípade 2-izbového bytu pohybuje okolo 330 €. Za bývalej éry vypukol škandál, keď byty pripadli hovorkyni starostu Pavla Kuboviča z SDKÚ a spolustraníkom.
Podunajské Biskupice
Starostka mestskej časti Alžbeta Ožvaldová poskytla zoznam úspešných záujemcov o byty. Podunajské Biskupice údaje archivujú v elektronickej podobe od roku 1991. „Byty sú nepredajné, prenajímanie je možné nanajvýš na tri roky a manipulácia s nimi je zablokovaná na 30 rokov. Po zaplatení nájomného musí nájomcovi zostať hotovosť vo výške životného minima,“ povedali nám na miestnom úrade.
Petržalka
V Petržalke môže každý, kto tu má trvalý pobyt minimálne 5 rokov, požiadať o zaradenie do zoznamu uchádzačov. Ak splní kritériá, je zaradený do evidencie. Bytová a sociálna komisia na základe aktuálnej sociálno-ekonomickej situácie rozhodne, koho zaradí do užšieho zoznamu. Následne sa prideľujú byty podľa toho, ako sú k dispozícii. Zoznamy pridelených bytov sú od roku 2007 na internetovej stránke.