Bezmocní mladí ľudia viseli nad publikom pričom ich telá boli prepichnuté kovovými hákmi. Vzápätí organizátori rozhojdali reťaze a nabodnuté telá účinkujúcich sa knísali zo strany na stranu. Po skončení predstavenia z rán na ich telách tiekla krv. Toto šokujúce predstavenie nazývané suspension sa na slovensku uskutočnilo po prvýkrát.
Mnohí diváci odvracali od účinkujúcich pohľady, niektorí dokonca utekali na čerstvý vzduch. „Účinkujúci cítia počas vystúpení bolesť, ale zároveň načerpajú obrovskú dávku energie. Je to zážitok na celý život a ten, kto Suspension nevyskúšal, nikdy nás úplne nepochopí,“ prezradila hlavná organizátorka podujatia Petra, ktorá pracuje v tetovacom štúdiu Body Gallery.
V jednom z bratislavských hudobných klubov prebiehali v sobotu večer koncerty alternatívnych kapiel, no vrcholom dňa bolo šokujúce umenie, ktoré spočíva v nabodávaní ľudí na háky a ich vystavení pred publikom.
Ako účinkujúci sa na ňom zúčastnili traja mladí ľudia, z toho jedna žena. Miesta, kde do ich tiel vstupovali háky, po natiahnutí reťazí a súčasne aj kože sčerveneli. Mnohí z divákov reagovali krikom, niektorí sa nazdávali, že dôjde k pretrhnutiu pokožky. Našli sa aj takí, ktorí sa utekali nadýchať čerstvého vzduchu alebo zatvárali oči.
Účinkujúci však reagovali smiechom, jeden z mladíkov sa dokonca bozkával so svojou priateľkou. „Bolo to skvelé, práve zažívam nával obrovskej radosti,“ prezradila mladá žena krátko po tom, čo z jej chrbta odstránili háky.
Z čerstvých rán jej tiekla krv, no účinkujúca si užívala búrlivý aplauz. Milovníci tohto svojského predstavenia sa inšpirovali u niektorých kmeňov Indiánov, kde podobné rituály znamenali vstúpenie do dospelosti. V mnohých alternatívnych kluboch USA, ale aj Európy, má Suspension dlhšiu tradíciu, na Slovensku sa to udialo po prvýkrát.
„Suspension so sebou nenesie žiadne zdravotné riziká. Nutné je iba krátke hojenie pokožky. Veľmi však treba dbať na hygienu a dezinfekciu nástrojov,“ prezradila Pavla. Dodáva, že háky môžu umiestňovať iba ľudia, ktorí sa vyznajú v anatómii a v práci s pírsingami. „Ľudia sa dostávajú do určitej formy tranzu, sugesciou dokážu znecitlivieť konkrétne miesta na tele. Prirovnal by som to k vystúpeniam fakírov. Zo psychologického hľadiska preto nejde o úchylku,“ prezradil psychológ Karol Kleinmann.