Podľa novej vyhlášky, ktorá vstúpila do platnosti koncom predošlého mesiaca, musí motorista zastaviť vozidlo aj vtedy, keď na neho máva osoba v civile! Môže to byť totiž policajt. V opačnom prípade mu hrozia tvrdé sankcie.
"Prevláda trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa, korupčné trestné činy a trestné činy proti životu a zdraviu. Keďže vo väčšine týchto prípadov stále prebieha vyšetrovanie a s prihliadnutím na zásadu prezumpcie neviny, nie je možné poskytnúť bližšie informácie o jednotlivých prípadoch," uviedol pre Čas.sk hovorca ministerstva vnútra Gábor Grendel.
V predošlej vyhláške sa uvádzalo, že „policajt v rovnošate dáva znamenie na zastavenie vozidla zdvihnutím ruky alebo zdvihnutým zastavovacím terčom, alebo svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu.“
V novej vyhláške, ktorá platí od 20. októbra, však vypadli dve kľúčové slovíčka „v rovnošate“. Auto tak musíte zastaviť akejkoľvek mávajúcej osobe, pretože nemôžete vedieť, či náhodou nejde o policajta. Polícia nemá obavu, že by vyhlášku začali zneužívať podvodníci, ktorým by motoristi po zastavení auta ostali vydaní napospas.
„Polícia takéto zákroky vykonáva len vo výnimočných prípadoch, napríklad pri pátraní po nebezpečných osobách alebo zbraniach. Vodič určite na prvý pohľad rozpozná, či ide o policajnú akciu, alebo podvod,“ vysvetlila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
Ak však zhodnotíte situáciu nesprávne a policajtovi nezastavíte, máte problém. „Pri neuposlúchnutí výzvy hrozí pokuta v blokovom konaní až 60 €,“ dodala policajná hovorkyňa. Pri správnom konaní však vec môže skončiť až zákazom šoférovania na dva roky.