Krajina vraj už rokuje o pôžičke z tzv. eurovalu. Vláda Ivety Radičovej síce odmietla požičať peniaze Grécku, no pôžičke pre Írsko sa už nevyhne!
Írsko bude na svoju záchranu potrebovať možno až 90 miliárd €. Už dnes by mal preto jeho minister financií Brian Lenihan „sondovať“, za akých podmienok by jeho krajina mohla dostať pôžičku. Ak mu ju Brusel odklepne, poskladáme sa na ňu aj my. Slovensko totiž schválilo tzv. euroval, do ktorého má prispieť sumou neuveriteľných 4,4 mld. €.
Otázkou nie je, či Írom požičiame, ale koľko? „Slovensko sa už zaviazalo podieľať sa na zárukách na pôžičky z tzv. eurovalu,“ tvrdí Juraj Karpiš z inštitútu Iness. „Ministerstvo financií nebude teraz dávať oficiálne stanoviská k neoficiálnym informáciám. Treba si počkať na výsledky politických rokovaní, ktoré budú tento týždeň v Bruseli, po nich bude možno jasnejšie,“ reagoval hovorca rezortu financií Martin Jaroš.
Úrad vlády nechcel pomoc pre Írsko komentovať. Naša pôžička pre Dublin by však podľa rôznych prepočtov mohla dosiahnuť možno až pol miliardy eur. „Podľa nášho názoru nie je euroval vhodným riešením problémov eurozóny a prípad Írska a Portugalska ukazuje, že euroval nesplnil svoju pôvodnú funkciu - vrátiť dôveru na finančné trhy,“ myslí si Karpiš.
Medzi Írskom a Gréckom je podľa neho predsa len rozdiel. Za deficitom Grécka stoja najmä rozšafné výdavky vo verejnej správe. Írsko sa vo verejných financiách správalo zodpovednejšie, no urobilo chybu, že na seba prevzalo záväzky krachujúcich súkromných bánk, ktoré teraz nevie pokryť,“ uzatvára Karpiš.