Aký máte názor na to, že krajiny eurozóny budú musieť platiť aj krachujúcemu Severnému Írsku? Súhlasíte s tým, alebo máte opačný názor? Vyjadrite sa v diskusii k článku!
Krajina sa však musí uistiť, že podmienky pomoci sú správne a v záujme Írov. Povedal to vo štvrtok Eamon Ryan, minister komunikácií, energetiky a prírodných zdrojov. "Možno budeme potrebovať pomoc od našich medzinárodných a európskych partnerov, aby sme dokázali zvládnuť krízu," povedal Ryan. "Obraciame sa na európskych partnerov, aby nám s problémom pomohli," dodal.
Guvernér írskej centrálnej banky Patrick Hanohan vo štvrtok vyhlásil, že Írsko si nakoniec pravdepodobne požičia od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) desiatky miliárd eur. "Je jasné, že hovoríme o veľmi veľkom úvere... áno, desiatky miliárd eur. Očakávame, že rokovania a diskusie by mali viesť k uvoľneniu a čerpaniu úveru. Nič konkrétne však zatiaľ na stole nie je."
Misia EÚ a MMF začne vo štvrtok v Dubline pracovať na rýchlom riešení pre problémový bankový sektor krajiny. Konečné riešenie by mohlo aj napriek výraznému popieraniu viesť až k mimoriadnej pomoci.
Podľa zdroja z EÚ môže Írsko dostať pomoc od 45 do 90 miliárd eur, podľa toho, či úver použije len pre banky alebo aj pre štátne financie.
Chcete pôžičku? Zvýšte dane zo zisku!
Z veľkých krajín sa však stále častejšie ozývajú požiadavky na to, aby sa Írsko v rámci finančnej pomoci vzdalo svojej nízkej dane z firemných ziskov, ktorá je už roky tŕňom v oku Francúzska, Nemecka a Británie. Dnes proti dani, ktorá Írsku od 90. rokov zaistila príliv kapitálu a bezprecedentné bohatnutie, zaútočila francúzska ministerska hospodárstva a financií Christine Lagardeová. Tá ju označila za "abnormálnu" a povedala, že bude nutné diskutovať o tom, ako ju zvýšiť a pritom nepoškodiť írsku ekonomiku.
Pre Írsko je nízka daň z firemných ziskov v sadzbe 12,5 percenta tabu a symbolom ich národnej suverenity. Írsky minister financií Brian Lenihan v stredu po rokovaniach s kolegami z únie zdôraznil, že írska firemná daň "je v bezpečí".