Telekonferencia sa začala o 18. hodine SEČ, do týchto chvíľ je však známy len fakt, že Írsko o poskytnutie finančných prostriedkov na preklenutie zložitého obdobia požiadalo. O výške pomoci sa zatiaľ len špekuluje, podľa slov írskeho premiéra ide o desiatky miliárd eur, pričom suma nepresiahne 100 miliárd eur.
"Írsko požiadalo o čerpanie z eurovalu a ministri financií eurozóny vyjadrili súhlas s týmto čerpaním. Slovensko sa rozhodlo to neblokovať, ale pripomenulo svoje známe výhrady voči takémuto mechanizmu," uviedol pre TASR hovorca slovenského ministra financií Martin Jaroš.
Európsky finančný stabilizačný mechanizmus (EFSF) má k dispozícii spolu 750 miliárd eur, na jeho poskytnutí sa podieľajú z väčšej časti členské štáty eurozóny, z menšej Medzinárodný menový fond (MMF). Írsko sa stane prvou krajinou, ktorá túto možnosť pre zložitý stav svojich verejných financií využije.
Tzv. euroval bol postavený v snahe predísť situácii, do akej sa dostalo v máji tohto roka Grécko, ktoré si od únie a MMF muselo požičať 110 miliárd eur, aby sa vyhlo finančnému kolapsu.
Počas rokovaní ministrov financií šestnástky krajín eurozóny sa prihlásil s podporou pre Írsko aj Londýn. Krajina, ktorá nie je súčasťou eurozóny, ubezpečila Dublin, že je takisto ochotná podieľať sa na finančnej výpomoci.
Írsko zaplatilo za záchranu svojich, do krachu smerujúcich bánk sumu 45 miliárd eur. V dôsledku toho sa zvýši deficit tejto krajiny v tomto roku na 32 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo v EÚ nemá obdobu. Dublin však prehlasuje, že problémy s likviditou nemá žiadne až do polovice budúceho roka. Napriek tomu sa v posledných dňoch skloňovalo jeho meno v súvislosti s požiadaním o pomoc z EFSF, a to aj pod tlakom iných krajín eurozóny, ktoré sa obávajú o existenciu zoskupenia a spoločnej európskej meny.