Nový systém umožní individuálne hodnotiť každého jedného policajta podľa presných kritérií - napríklad koľko nehôd sa stalo v jeho obvode alebo ako sa v jeho okrsku kradne. Ak nebude prácu zvládať, preradia ho, či dokonca mu siahnu na plat. Ten, ktorého výsledky budú nadmieru dobré, dostane vyšší príplatok, odmenu a bude môcť v práci postúpiť.
Dôvera v políciu nie je vysoká. Rezort vnútra a policajný šéf to chcú zmeniť. Doteraz šéfovia hodnotili policajtov tak, že na prázdny papier napísali, ako konkrétny policajt podľa ich názoru pracuje. Po novom budú postupovať podľa presne stanoveného systému hodnotiacich kritérií. Jednou z hlavných inšpirácií pre nový systém hodnotenia slovenských policajtov je britský model. Policajta budú každý mesiac orientačne hodnotiť podľa stanovených kritérií. Štvrťročne prebehne hodnotenie, ktoré bude mať dosah na plat či kariérny postup policajta.
Budú tri kategórie a tri stupne hodnotenia. Kritériá budú sumarizované v číslach, nepôjde o slovné opisy. Spišiak povedal, že ak po zavedení systému do plnej prevádzky nebudú krajskí riaditelia podávať potrebné výkony na základe hodnotenia, odíde z funkcie. „Cieľom reformy je zvýšenie dôveryhodnosti Policajného zboru,“ vyhlásil minister vnútra Daniel Lipšic. Aj vo Veľkej Británii v minulosti ľudia polícii nedôverovali, ale keď systém otvorili, tak sa to zlepšilo. „Britský ,bobík‘ je dnes symbol dôveryhodného policajta, ktorý pomáha občanom,“ dodal. Zmeny podporuje aj šéf policajných odborov Miroslav Litva. V súčasnosti prebieha nastavovanie systému, platiť by mal od 1. júla.
Známkovanie policajtov
Viac ako uspokojivý - dostane odmenu a zvýšia mu osobný príplatok. Má možnosť kariérneho rastu.
Uspokojivý - ostane mu „flek“ a nepríde o peniaze.
Neuspokojivý - príde o osobný príplatok. Dostane šancu zlepšiť sa v ďalšom štvrťroku. Ak opäť dopadne zle, preradia ho.
Funkcionári manažérmi
Manažérske zručnosti - polovicu hodnotenia bude tvoriť hodnotenie jeho podriadených. Ak viac ako polovica jeho podriadených dopadne v hodnotení ako „neuspokojiví“, tak aj on bude hodnotený ako neuspokojivý.
Skupinové ciele - bude sa hodnotiť, či kolektív dosahuje dobré výsledky skupinových cieľov. Napríklad existuje plán, že polícia zníži počet krádeží motorových vozidiel o 30 percent. „Rozdelím krajským riaditeľom ciele podľa krajov, oni naopak podľa miery tejto kriminality v okresoch. Okresný riaditeľ bude veliť policajtov tam, kde sa podľa neho najviac deje kriminalita,“ vysvetlil Spišiak.
Krajskí riaditelia sa budú posudzovať na základe výsledkov okresných riaditeľov a policajný prezident na základe krajov. Ak sa nebudú napĺňať skupinové ciele, funkcionári sa vymenia.
Čo budú hodnotiť
Pre každú jednu funkciu má jednotlivé kritérium inú váhu.
Výkony
Napríklad:
Dopravný policajt - hlavným kritériom jeho hodnotenia bude, či sa na jemu zverenom úseku stala počas jeho služby nehoda. „Je na ňom, ako to zabezpečí,“ vysvetlil Spišiak. Napríklad, ak bude na ceste ľad, tak tam bude musieť stáť a upozorňovať vodičov, aby spomalili.
Priestupkový policajt - kritériom bude to, či počas jeho služby na jeho území bol spáchaný trestný čin, či došlo k prenasledovaniu podozrivého a či získal informácie, na základe ktorých bude možné podozrivého zadržať.
Vedomosti
- dôležité najmä pre vyšetrovateľov, ktorí právne predpisy aplikujú v praxi najčastejšie. Osobnosť
- dôležité pre všetkých, ale najmä pre tých, ktorí chodia prednášať do škôl a pomáhajú šíriť osvetu medzi občanmi.