Výskum totiž potvrdil, že úmerne s množstvom tuku skonzumovaného v toľko obľúbených hranolčekoch a hamburgeroch, podstatne klesá IQ. Vedci potvrdili to, čo vyznávači zdravého stravovania tvrdia už dávno. Nezdravé jedlo sa kruto podpisuje pod inteligenciu detí. Uviedol to dnes britský denník The Sun.
Zákerní zabíjači inteligencie
Výskum, ktorý sa robil na štyroch tisíckach detí vo veku do štyroch rokov, jasne dokázal, že s nadmernou konzumáciou tukov a cukrov sa znižuje výkon ich mozgu. Inteligenčný kvocient sledovaných predškolákov klesal v závislosti od toho, aké množstvo nevhodných tukov v potrave prijali.
Keď jedálníček skúmaných detí do štyroch rokov obsahoval veľa mäsa, rýb a zeleniny, ich duševná výkonnosť sa zvyšovala. V porovnaní s rovnako starými deťmi mali tie, ktoré konzumovali stravu bohatú na vitamíny, o niekoľko bodov vyššie IQ ako ich vrstovníci. Pri starších deťoch to už bohužiaľ nefunguje. Diétna strava podávaná deťom vo veku od štyroch do siedmich rokov nemala na veľkosť IQ žiadny vplyv.
Prvé tri roky sú najdôležitejšie
Veľmi dôležitým je zistenie, že najviac záleží na prvých rokoch života dieťaťa. Mozog totiž rastie najrýchlejšie práve v priebehu týchto prvých troch rokov. Potvrdila to niekoľkoročná štúdia, pri ktorej vedci sledovali stravovanie a inteligenciu detí vo veku tri, štyri, sedem a pol roka.
Doktorka Kate Northstone, ktorá výskum na bristolskej univerzite viedla, povedala: „Problémom populácie súčasných britských detí je všeobecne zlá strava, spojená so zvýšeným príjmom úplne nevhodných potravín. Nadbytok tukov a cukrov v rannom detstve je zodpovedný za nižšiu inteligenciu vo veku osem a pol roka. Okrem toho sme dokázali, že zdravá výživa v prvých rokoch života dieťaťa má preukázateľný vplyv na výšku IQ. Je zrejmé, že vyvážená strava v priebehu tohto obdobia môže podporiť optimálny rast mozgu."
Vie to aj Jamie Oliver
Výsledky štúdie sa možno nebudú príliš páčiť rodičom, ktorí kvôli zaneprázdnenosti alebo len svojej pohodlnosti kŕmia svoje deti jedlom z fast foodu. Tie sú plné dospelých s malými deťmi, ktorí sa napchávajú vyprážanými hranolčekmi a nezdravými hamburgermi. Podniky lákajú na stále nové hračky, ktoré sú súčasťou detských menu. Vedia, že zákazníci neodolajú. A je aj veľa rodín, ktoré rýchlo „pripravené“ jedlo konzumujú aj na večeru.
Problém detského stravovania sa tak už roky snaží riešiť aj populárny britský kuchár Jamie Oliver, otec štyroch detí. Podarilo sa mu dokonca donútiť vládu, aby podnikla razantné kroky v oblasti školského stravovania. V roku 2009 Jamie rozbehol kampaň s názvom Food Revolution. Okrem propagácie zdravého jedla v školských jedálňach sa snažil apelovať na ľudí, aby sa vrátili k svojím kuchárskym schopnostiam, k umeniu babičiek a prababičiek. Veď variť chutne bez chémie a ďalších nezdravých prísad nie je žiadna veda.
Zdroj: Blesk.cz