Príznaky cievneho mozgového infarktu, čiže ľudovo mŕtvice, podceňujú hlavne mladšie ročníky. Tomuto ochoreniu dokonca podliehajú aj tridsiatnici, ročne naň zomrie okolo 4-tisíc Slovákov!
„Pracoval som na stavbe. Zatočila sa mi hlava a znecitlivela mi pravá ruka i noha,“ vraví Košičan Jozef (56), ktorý sa po liečbe v nemocnici už cíti dobre.
Prednostka neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Zuzana Gdovinová potvrdila, že pri cievnych mozgových príhodách rozhodujú minúty: „Liečba musí nastať do 4,5 hodiny. Pri mozgovom infarkte totiž prestáva byť tkanivo zásobené krvou a každú minútu odumrú 2 milióny buniek! Keď ťažkosti spontánne neustúpia, pacient môže mať trvalé následky a môže i zomrieť.“
Na klinike majú ročne asi 600 pacientov s mozgovým infarktom, spodná veková hranica sa výrazne znižuje. K príčinám ochorenia možno zaradiť zlú životosprávu, prepracovanosť či stres. „Dôležité je rozpoznať príznaky a transportovať pacienta na jednotku intenzívnej starostlivosti. Postihnutému sa podá liek transfúziou. Rozpustí krvnú zrazeninu, ktorá je príčinou uzáveru mozgovej cievy,“ dodala lekárka.
Príznaky choroby
- náhla slabosť, necitlivosť a nehybnosť
- brnenie a stuhnutie tváre
- zlé vyjadrovanie, písanie i čítanie
- rozmazané videnie alebo strata zraku
- závraty, strácanie rovnováhy pri chôdzi
- náhla bolesť hlavy a stuhnutie krku
Test pacienta
- natiahnuť ruky pred seba a otočiť dlaňami dole (pri ochrnutí končatina klesá)
- zopakovať jednoduchú vetu (po príhode dochádza ku komoleniu slov)
- skúsiť sa usmiať a uká- zať zuby (po infarkte poklesnú nesymetricky ústa)
- po príznakoch rýchle privolať záchranku