Fukušima čaká to najhoršie: Začalo sa tavenie jadra reaktora! >>
Nečakaný japonský hrdina: „Hlas katastrofy“ nespal najmenej 105 hodín! >>
Ďalší zázrak na mieste skazy: Dievčatko z apokalypsy našlo ocka! >>
Jedna časť ochranného plášťa reaktora číslo 3 je podľa vládnych vyjadrení poškodená a z reaktora uniká rádioaktivita. Napriek tomu 50 robotníkov bojuje ďalej a snaží sa zabrániť najhoršiemu. Týchto 50 ľudí predstavuje pre Japonsko poslednú nádej, ako odvrátiť väčšiu jadrovú katastrofu.
Podľa informácií nemeckého denníka Bild po výbuchu v reaktore, keď žiarenie presiahlo 400 millisievertov, boli spolu so 750 kolegami z pracoviska stiahnutí. Potom, čo hodnoty opäť klesli, sa v stredu 50 mužov vrátilo naspäť do reaktora. Dobrovoľne. Pokúšajú sa do prehriateho reaktora pumpovať morskú vodu, aby ochladili horiace palivové tyče.
Uväznení v tme
V úplnej tme, ktorú prerezávajú len svojimi baterkami, preliezajú labyrintom elektrárne. Občas započujú výbuchy vodíka, ktorý uniká z reaktorov. Dýchajú cez nepohodlné respirátory alebo na chrbtoch nosia ťažké kyslíkové bomby. Na sebe majú biele ochranné obleky, ktoré ich však pred žiarením chránia nedostatočne.
Hrdinovia v boji proti atómovej superkatastrofe
Podľa profesora Edmunda Lengfeldera, jadrového biológa z atómového inštitútu v Mníchove, je isté, že títo muži za svoje nasadenie zaplatia smrťou. Ich práca sa podľa neho „dá prirovnať k vojne. Aj tam sa obetujú niekoľkí vojaci na záchranu vyššieho cieľa. Ľudia v elektrárni sú každú hodinu zasiahnutí rádioaktívnym žiarením vo výške 400 millisievertov. To znamená, že každá osoba, či už hasiči, obslužný personál alebo iní pracovníci sú vystavení obrovskému riziku. Je pravdepodobné, že až 50 percent z nich pri takejto silnej dávke žiarenia umrie v najbližších týždňoch.“
Japonské ministerstvo zdravotníctva v utorok zvýšilo dávku, ktorej môžu byť pracovnívi vystavení zo 100 milisievertov na 250. To je päťkrát viac ako povoľuje limit v amerických jadrových elektrárňach. Vďaka posunutiu tejto hranice, môžu zostať pracovníci v elektrárni dlhšie.
Životy ľudí: Obeta v boji proti katastrofe?
Atómoví experti, ktorí sa zaoberali jadrovou katastrofou v Černobyle, nerozumejú tomu, prečo ešte stále žijú ľudia v zóne tridsať kilometrov od elektrárne. Podľa vládnych nariadení sa však títo ľudia majú zdržiavať vo svojich domovoch, aby sa predišlo šíreniu nebezpečného žiarenia. Je zrejmé, že v husto osídlenom Japonsku nie je veľa možností na presťahovanie takého množstva ľudí do väčšej vzdialenosti.
Naproti tomu, v Černobyle boli evakuované všetky dediny až do vzdialenosti 400 kilometrov. Aj preto podľa expertov existuje reálna hrozba, že žiarením budú zasiahnutí aj ľudia žijúci v Tokiu. Mesto je totiž od miesta tragédie vzdialené len 240 kilomtreov: „V prípade rýchlej zmeny vetra by nebol žiadny problém prekonať túto vzdialenosť. Tokio by sa dostalo priamo do nebezpečného mračna plného rádioaktívneho žiarenia.“