Japonci ostali verní svojej povesti vytrvalých, trpezlivých a slušných ľudí. Obchody znižujú ceny na potraviny, ak nejaké majú, prevádzkovatelia automatov s nápojmi rozdávajú vodu zadarmo... Píše o tom britský The Daily Telegraph.
No čo najviac prekvapuje západných novinárov, je to, že nedochádza k žiadnemu násiliu a rabovaniu. Pritom iné národy, považujúce sa za civilizované, sa takým prístupom pochváliť nemôžu. Lúpežníci rabovali v Británii po záplavách v roku 2007, v USA po ničivom hurikáne Katrína spred šiestich rokov, ale aj v Čile po minuloročnom zemetrasení.
Aj napriek katastrofálnej situácii na mieste cunami, tamojší obyvatelia zachovávajú pokoj. Turisti a novinári, ktorí sa vracajú z Krajiny vychádzajúceho slnka hovoria, že u Japoncov sa považuje za neslušné plakať pred cudzími ľuďmi.
KLIKNITE na obrázok - otvorí sa vo veľkom rozlíšení
O statočnosti a ľudskosti Japoncov hovoria takmer všetci cudzinci, ktorí sa v týchto dňoch vracajú zo zdevastovanej krajiny. Ľudia, ktorých domy ostali nepoškodené, otvárajú svoje dvere pre tých menej šťastných, zahrievajú ich a dávajú im jesť. Do zničenej oblasti neustále posielajú baličky s pomocou. Pomocnú ruku podávajú všetci – bežní ľudia aj nadnárodné priemyselné giganty.
„Japonci sa správajú s veľkou dôstojnosťou. Navonok sa zdá, že tu nie je žiadna panika. Ale keď sa porozprávate s niekym osobne, každý sa prizná, že má strach a trápi sa. Správajú sa však veľmi disciplinovane, poslúchajú všetky pokyny záchranárov a úradov a možno práve vďaka tomu sa darí predísť problémom, ktoré by v inej krajine určite vznikli,“ píše reportér ruského denníka Komsomoľskaja pravda z Japonska. „Rabovanie, nepokoje a masové šialenstvo Japoncom nehrozia. Je to národ, z ktorého by si celý svet mal brať príklad,“ dodáva.