Slováci v nich odpovedajú na 52 otázok, ktoré určia smerovanie krajiny na najbližších desať rokov. Zo zákona má každý povinnosť odpovedať na všetky otázky. Čo sa však stane, ak sa vám zdajú príliš osobné a na niektoré z nich odpovedať nechcete?
Pred pár dňami sa začalo najrozsiahlejšie štatistické zisťovanie údajov po desiatich rokoch. Výsledky ovplyvnia život Slovákov viac, ako sa môže zdať, pretože verejná a štátna správa ich bude brať do úvahy pri svojich rozhodnutiach napríklad v sociálnej sfére, zdravotníctve či doprave. Úplnosť vyplnených tlačív overuje sčítací komisár pri ich preberaní.
„Ak sčítací komisár zistí, že údaje nie sú vyplnené úplne, požiada obyvateľa, aby ich vyplnil tak, ako mu prikazuje zákon,“ zdôraznila Zuzana Štukovská z odboru štatistiky obyvateľstva. Pri elektronickom sčítaní občana na neúplnosť tlačiva upozorní systém. Právoplatne sa elektronicky ľudia sčítavajú až vtedy, ak dostanú potvrdenie o úspešnom sčítaní. V prípade, ak by obyvateľ elektronické sčítanie ignoroval, komisár mu dodatočne doručí tlačivá na vyplnenie v listinnej forme.
Z oficiálnej infolinky Štatistického úradu sa dozviete, že sčítacie tlačivo je platné aj v prípade, že neuvediete odpovede na všetky požadované otázky. „Ak má mať sčítanie obyvateľov, domov a bytov zmysel, musia jeho výsledky odrážať realitu,“ upozorňuje odborníčka.
Pri sčítaní platí jednoduché pravidlo - aké presné budú výsledky, také presné budú prognózy, ktoré na základe výsledkov sčítania vzniknú. Štatistický úrad vyzýva na aktívnu spoluprácu. „Žiadna z otázok v sčítacích formulároch nie je samoúčelná. Nie sú v nich dôležité a menej dôležité otázky. Všetky sú navzájom previazané a len odpoveďami na všetky sa dá získať komplexná informácia o obyvateľoch,“ dodala Štukovská.
Ako to prebehne?
- 13. 5. - 20. 5. - sčítací komisári obchádzajú domácnosti, aby rozdali sčítacie tlačivá.
- 21. 5. - 29. 5. - prebieha elektronické sčítanie. Identifikátor, ktorý je potrebný na elektronické sčítanie, vám na požiadanie doručí komisár spolu s heslom.
- 21. 5. - 6. 6. - vypĺňajú sa tlačivá v listinnej forme.
- Sčítací komisár sa musí preukázať poverením, ktoré mu na tento účel vydala obec.
- Komisára nemusíte vpustiť do bytu, nedávajte mu svoj občiansky preukaz ani čísla účtov či akékoľvek iné dôverné údaje.
- Identitu sčítacieho komisára si overíte na čísle, ktoré je na zadnej strane poverenia alebo priamo v obci. Na požiadanie je povinný poskytnúť vám svoj občiansky preukaz.
- V prípade otázok súvisiacich so sčítaním kontaktujte infol inku 02/321 01 040, ktorá je k dispozícii až do 6. júna od 8.00 do 20.00 hodiny.
Čo hovorí zákon?
Podľa zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 každý, kto je povinný poskytnúť údaje na účely sčítania, ich musí poskytnúť úplne, správne, pravdivo a včas. Odpovede na všetky otázky v sčítacích formulároch sú tak povinné. Za neposkytnutie údajov však občanovi nehrozí žiadna sankcia.