Oslavovať však môže Iveta Radičová, ktorá aj dnes ráno bude vstávať z postele ako premiérka. No opäť len za cenu kontroly vlastných poslancov!
Atmosféra v parlamente bola od prvej chvíle napätá. Nie preto, že sa po dlhom čase v laviciach stretlo všetkých 150 poslancov. Ani pár minút pred hlasovaním totiž nebolo isté, že vládu opäť nezradia jej vlastní tým, že zahlasujú za opozičného kandidáta na šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku.
Už od rána bolo jasné, že koaliční zákonodarcovia si kvôli kontrole označia hlasovacie lístky. Nikto však netušil, ako to chcú urobiť. Dokonca aj Trnka, ktorý strávil celý deň vo svojom úrade a pred budovu vybehol len na pár minút, videl svoje šance na zvolenie 50 na 50.
„Každý poslanecký klub dostane pokyn, ako má označiť lístok. Perom urobí značku alebo prelomí koniec lístka a skrutátori budú vedieť, ako hlasovali,“ vyhlásil predseda Smeru Robert Fico. Takúto voľbu označil za výsmech demokracie a neslobodný výkon mandátu, lebo poslanci budú hlasovať podľa pokynov koaličnej rady. „Dnes nebude normálna, normálna, normálna tajná voľba,“ dodal.
„Netuším o koaličnom podvode, urobím všetko preto, aby bola tajná voľba zabezpečená. Možno má opozícia obavy, že ani všetkých 61 poslancov nebude voliť Trnku,“ povedal predseda parlamentu Richard Sulík.
Po hlasovaní bolo jasné, že každý z nich mal pravdu. Koaliční zákonodarcovia, tak ako avizoval Fico, naozaj dostali pokyny, ako majú označiť lístky. Za Trnku však hlasovalo len 70 poslancov, čiže nedostal ani všetky hlasy opozičných poslancov, ako predpokladal Sulík.
Iveta Radičová síce po včerajšku nemá dôvod odstúpiť zo svojej funkcie, ako avizovala v prípade víťazstva Trnku, no bude čeliť návrhu na odvolanie. To plánuje podať Ficov Smer. „Voľba bola zmanipulovaná. Premiérka klamala,“ tvrdil Robert Fico.
"Verejní činitelia musia mať nielen práva, ale aj zodpovednosť za svoje konanie. Je načase skončiť s politikou ,ruka ruku myje‘, s politikou beztrestnosti verejných činiteľov či s politikou vydierania,“ reagovala na výsledky premiérka Iveta Radičová „Nepristúpim na žiadne dohody o porušovaní etiky v politike, na žiadne kompromisy na úkor demokracie, práva a spravodlivosti. Odmietam takýto ,pragmatizmus´,“ uzavrela šéfka vládneho kabinetu.
Po hlasovaní program koaličníkov neskončil. Radičová si ich totiž zavola do vládneho hotela Bôrik na tradičné posedenie. Kým dopoludnia to mnohí žartom považovali za „kar“, večer sa tešili na bujarú zábavu.
Výsledky hlasovania
Za ................. 70 hlasov
Proti ..............17 hlasov
Zdržalo sa ... 29 hlasov
Neplatných .. 34 hlasov
Takto im prikázali označiť lístky
Koalícia sa zo všetkých síl snažila zabrániť zvoleniu Dobroslava Trnku za šéfa prokuratúry. Podľa informácií Nového Času dokonca pár minút pred hlasovaním dostali poslanci vládnych strán inštrukcie, ako majú nehlasovať za jediného kandidáta. Mal to byť jeden zo spôsobov, ako navzájom skontrolovať, či sa medzi politikmi vládnych strán nenájdu zradcovia.
klub č. 1 .... zaškrtnúť proti + zdržal sa
klub č. 2 ...................... zaškrtnúť proti
klub č. 3 .............. zaškrtnúť zdržal sa
klub č. 4 ..................... nezaškrtnúť nič
Právomoci generálneho prokurátora
• má postavenie samostatného ústavného orgánu
• môže zasiahnuť do vyšetrovania ktorejkoľvek kauzy, zastaviť trestné stíhanie, zrušiť obvinenie, rozhodnúť, že obvineného neobžalujú
• riadi a kontroluje činnosť všetkých prokuratúr
• vymenúva a odvoláva jedného člena a jeho náhradníka do komisie, ktorá rozhoduje o ochrane svedka
• zúčastňuje sa na zasadnutí parlamentu
• raz za rok podáva správu o činnosti prokuratúry
• predsedovi parlamentu predkladá podnety na prijatie zákonov, ich zmeny a doplnenia
• má právo zúčastňovať sa na schôdzach vlády
• môže sa s rôznymi podnetmi obracať na Najvyšší súd
• je oprávnený podať na Najvyšší súd návrh na predĺženie väzby, sťažnosť pre porušenie zákona, mimoriadne dovolanie proti právoplatnému rozhodnutiu súdu