Ľuboš pritom porušil azda všetky známe pravidlá bezpečnosti v búrke. Pamätá si však na biely záblesk a ohlušujúcu ranu. Ako zázrakom však zásah prežil - po blesku mu zostala pamiatka v podobe dlhej rany na ľavej nohe.
V osudný sobotný deň sa trojica kamarátov vybrala na opekačku k verejnému ohnisku na brehu Váhu. „Bolo pekne, akurát sme chystali jedlo do pahreby,“ opisuje obeť chvíle, ktoré mu ostali v pamäti.
„Zrazu prišla búrka, bolo to medzi treťou a pol štvrtou. Začalo pršať, tak sme začali rýchlo schovávať veci pod strom,“ pokračuje v rozprávaní jeho mladší brat Ján (36). Podľa neho bol Ľuboš práve pod stromom a telefonoval so svojou priateľkou, keď zrazu prišla rana ako z dela.
„Pamätám si na záblesk, všetko bolo biele a potom ma to odhodilo,“ vraví Ľuboš, ktorý sa v ten deň druhýkrát narodil. Sám si uvedomuje, že telefonovaním z mobilu, ako aj polohou pod stromom si o nešťastie doslova koledoval...
„Najprv som si myslel, že brat hodil piráta. Taká rana to bola. Všetko sa dialo v stotinách sekundy, strašný záblesk. Buchlo to do stromu a potom do brata. Videl som, ako ho odhodilo dva metre. Myslím, že blesk do neho vošiel tak ako držal telefón v pravej ruke, ten úplne zhorel, a potom mu vyšiel cez ľavú nohu,“ opisuje neuveriteľný zážitok Ján Chlapík.
O tom, koľko elektriny jeho bratom prešlo, svedčí fakt, že mu zhorela ponožka. Zásah dostali všetci. „Cítil som také brnenie v kolenách a kamarát v členku. Mali sme šťastie. Jeden odborník mi vysvetlil, že nám zachránilo životy rozostavenie do trojuholníka,“ vraví Ján.
Ľuboš začal po údere kričať od bolesti. „Bol v šoku. Stále opakoval meno svojej priateľky. Ja som si všimol, že mal úplne modré koleno a zhorenú ponožku. V prvom momente som si myslel, že mi brata zabilo.“
Chlapi rýchlo zavolali sanitku, ktorá Ľuboša previezla do trenčianskej fakultnej nemocnice. Už v nedeľu ho z pozorovania na jednotke intenzívnej starostlivosti premiestnili na bežné lôžko. „Pacient prežil bez závažných komplikácií,“ povedal na margo nezvyčajného prípadu zástupca primára oddelenia úrazovej chirurgie Jaroslav Ridoško.
Ako sa chrániť počas búrky
Blesk každoročne zasiahne desiatky ľudí a následky sú neraz tragické. Záchranári upozorňujú, že pred búrkou treba opustiť otvorené plochy a takisto hrebene hôr. Podľa hydrometeorológa Ladislava Kamenského sa treba určitých predmetov počas búrky okamžite zbaviť!
Najviac ohrozené miesta:
- vrcholy
- horské hrebene
- osamelé stromy
- mokré skaly
- lúky
- cesty zaistené oceľovými lanami, reťazami a rebríkmi
Pri búrke vypnite:
- mobil
- rádio
- GPS navigáciu
Odložte kovové predmety:
- bicykel, dáždnik
- čakan
- mačky, karabíny
- termosku
- rošt na grilovanie