Najhoršia situácia je v obci Píla. Ľudia musia byť bez elektriny, sú odkázaní na dodávky pitnej vody. Komunikácie boli zničené, policajti dokonca zakázali prejazd cez obec. „Dopravní policajti na mieste odkláňajú dopravu v smere od Trnavy na obec Štefanová. Z opačnej strany, v smere od Bratislavy, policajti odkláňajú dopravu smerom na obec Budmerice,“ informuje krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave.
V popoludňajších hodinách ľudí vystrašila ďalšia búrka. Obcou Píla sa opäť prehnali búrky. Našťastie, také škody, aké napáchala včerajšia prietrž mračien, nevznikli.
Na odstraňovaní následkov povodne pracujú aj vojaci. Najviac pomáhajú v obci Píla, kde voda strhla aj hlavný most. "Nasadili sme tam 21 vojakov a zároveň sme vyčlenili aj ťažkú ženijnú techniku na uvoľňovanie zatarasených ciest, na odstraňovanie bahna a kmeňov. K dispozícii máme tatrovky, univerzálny nakladač aj motorové píly," uviedol minister obrany
Rekognoskačná skupina preverí aktuálnu situáciu aj v obci Horné Orešany, kde je strhnutý most, a v Doľanoch, kde je strhnutá cesta a podmyté cesty s naplaveným bahnom. "Vojaci, ktorí sú momentálne v Píle, sú v prípade potreby pripravení na presun do jednej z týchto obcí. Každopádne v Horných Orešanoch je ešte potrebné vykonať predprípravné práce, aby sme mohli pristúpiť k náhrade strhnutého mostu mostným tankom," vysvetlil šéf rezortu obrany.
Občanom podáva pomocnú ruku aj vláda. Na miesto sa prišli pozrieť
Hasiči pomohli aj evakuovať
Obyvateľom obce Píla, ktorú zasiahla povodeň, prišli ako prví pomôcť hasiči. Boli tam necelú štvrťhodinu po ohlásení prívalovej vlny. "Museli sme vyhodnotiť, aká vážna je situácia, či nie je nevyhnutná evakuácia obyvateľov. Občania sa však väčšinou evakuovali samostatne, ale niektorým osobám museli hasiči pomáhať," povedal prezident hasičov Alexander Nejedlý.
Hasiči zasahovali klasickou technikou, avšak museli pomôcť aj ťažkými mechanizmami zo záchranných brigád. "Snažili sme sa o sprietočnenie potoka, aby sa voda nešírila do záhrad a domov. Našťastie nikto neutrpel zranenie. Občanom sme poskytli aj psychologickú podporu. Dnes v zabezpečovacích prácach pokračujeme, rovnako aj v odstraňovaní následkov povodne," dodal Nejedlý.
Časť Horných Orešian je odrezaná od sveta
Majdánske, miestna časť Horných Orešian, je už takmer 24 hodín takmer odrezaná od sveta. Spôsobilo to odtrhnutie mosta cez potok Parná v dôsledku prudkých dažďov. Obyvatelia z oboch častí jamy, ktorá po moste zostala, k nej priebežne prichádzajú a hodnotia situáciu. Používať môžu iba poľnú cestu pod horou. Zatiaľ sú všetci radi, že voda potoka Parná už nestúpa.
Zlepšenie situácie pre asi 150 ľudí z Majdánskeho by malo nastať už v blízkom čase, do obce prídu zástupcovia ženijného útvaru zo Serede, vojaci by mali vypomôcť pontónovým provizórnym mostom. "V obci naďalej platí 3. stupeň povodňovej aktivity a je vyhlásená mimoriadna situácia. Predpokladáme, že by mohli byť k večeru odvolané. Za predpokladu, že neprídu ďalšie búrky," povedal prednosta Obvodného úradu v Trnave Jozef Klokner.
Hrôza a spúšť, hovoria obyvatelia
Bolo to niečo strašné, opísala povodňovú situáciu v obci Píla pri Častej Alica Zimmermannová. "Bola to jedna veľká spúšť, ktorá sa nedá opísať. Niečo neskutočné. Bývam tu 45 rokov, ale takýto príval vody tu ešte nikdy nebol. Nikdy sme nemali vodu v pivnici a teraz voda siahala takmer až po jej okraj. Hrôza." Podobný názor s ňou zdieľajú aj susedia.
V priebehu trojhodinovej búrky spadlo na každý štvorcový meter viac ako 100 litrov vody. Potok pretekajúci údolím pod hradom Červený kameň nedokázal odviesť toľko vody. Tá brala so sebou všetko, čo jej stálo v ceste.
Hrozia ďalšie búrky
Výstrahu 2. stupňa pred povodňou z búrok pre Nitru a Žitavu vydal dnes Slovenský hydrometeorologický ústav. Platí do 18.30 h.
Druhý stupeň výstrahy pred búrkou sa týka dnes do 14.10 h stredného Slovenska, Spiša, Gemera, severozápadu, hornej Nitry a východu Podunajskej nížiny.