Či však nález povedie k odhaleniu pôvodu šírenia infekcie, ktorá si v krajine dosiaľ vyžiadala najmenej 25 obetí na životoch, však zatiaľ nie je jasné, napísala agentúra DPA. "Z tohto nálezu nemôžu byť vyvodené nijaké závery," uviedla hovorkyňa Spolkového úradu pre ochranu spotrebiteľov a bezpečnosť potravín pre noviny Tagesspiegel.
Nevedno totiž, či sa baktérie na uhorke nachádzali už pred jej vyhodením, alebo sa na ňu dostali až medzi odpadkami, kde zvyšky zeleniny ležali najmenej poldruha týždňa. Kôš patrí rodine, ktorej členovia ochoreli na EHEC.
Medzitým sa množia indície na uzavretej biofarme v Dolnom Sasku, kde bakteriálnu chorobu zaznamenali v máji u tretej pracovníčky, informovali dnes krajinské úrady. Farma dodávala prevažne cez veľkoobchody zeleninové klíčky reštauráciám, hotelom a jedálňam, ktorých zákazníci ochoreli na EHEC. Vo vzorkách klíčkov však dosiaľ nenašli baktérie spôsobujúce terajšiu epidémiu.
Nemecký minister zdravotníctva Daniel Bahr oznámil, že nákaze baktériami EHEC dosiaľ v Nemecku podľahlo 25 ľudí. Len v Dolnom Sasku dnes evidovali siedmu a ôsmu obeť.
Počet prípadov nových infekcií však klesá, čo môže byť dôvodom na optimizmus v tom, že "máme najhoršie za sebou", uviedol Bahr. Úrady však pohotovosť neodvolávajú a aj varovanie pred konzumáciou surových uhoriek, paradajok, šalátu a klíčkov platí v Nemecku naďalej.
V Poľsku sa potvrdil druhý prípad nákazy
Prítomnosť baktérií sa potvrdila v organizme sedemročného chlapca, ktorý je od uplynulého piatka hospitalizovaný vo Varšave. Je pravdepodobné, že sa chlapec, u ktorého sa prejavili symptómy hemolyticko-uremického syndrómu (HUS), infikoval od otca. Ten sa infikoval zrejme počas nedávneho pobytu v Nemecku, aj keď sám neochorel.
V nemocnici v chlapcovom bydlisku, meste Gižycko, hospitalizovali aj staršiu ženu, ktorá sa o chlapca starala. Aj u nej sa objavili krvavé hnačky, existuje preto podozrenie z ďalšieho prenosu nákazy, na potvrdenie ktorého sa čaká.