Chýbajúce hlasy koalícii poskytli
Pavol Hrušovský (KDH) ako predkladateľ súhlasil, že ak bude predložený pozmeňovací návrh, ktorý bude rušiť aj amnestiu Kováča, tak ho podporí, aj keď spolu nesúvisia. Na margo 90. rokov poznamenal, že to bol zločinecký režim. "Ak by som prijal názor, že v demokratickom štáte nie je možné použiť takéto, hoci aj krajné riešenie, pripúšťame potom možnosť, že každá politická garnitúra, hoci pácha zlé veci, si môže amnestiami zabezpečiť bezpečnosť navždy," dodal.
Návrh na vydanie ústavného zákona, ktorý ruší tzv. Mečiarove amnestie, sa dostal do druhého čítania 85 hlasmi poslancov. Keďže ide o zmenu Ústavy SR, pri definitívnom hlasovaní o koaličnom návrhu na júnovej schôdzi bude potrebných až 90 hlasov zákonodarcov, ktoré vládne strany nemajú. Okrem koaličných poslancov v máji kladne zahlasovali aj všetci prítomní poslanci SNS, zo Smeru-SD ako jediný prispel svojím hlasom Ján Počiatek.
Návrh zrušiť Mečiarove amnestie udelené v roku 1998 vtedajším zastupujúcim prezidentom
Zrušiť chcú aj amnestiu exprezidenta Kováča
Spoločne s amnestiami
„Ja osobne by som nemal problém s tým, keby pozmeňovacím návrhom bol návrh ústavného zákona doplnený o zrušenie tzv. Kováčových amnestií, ak je to podmienka pre podporu Smeru-SD pre návrh tohto ústavného zákona. Osobne rád túto podmienku splním,“ zareagoval predseda výboru Radoslav Procházka (KDH). Takejto možnosti sa nebráni ani Pavol Hrušovský (KDH), ktorý zrušenie Mečiarových amnestií do parlamentu predložil.