Motívom konania nórskeho útočníka bol podľa bezpečnostného analytika Iva Samsona nesúhlas s imigráciou moslimského obyvateľstva do krajiny, čo aktivizuje domácu teroristickú ultrapravicovú scénu.
„Útočník zobral spravodlivosť do vlastných rúk a nenamieril svoj hnev voči islamskej menšine, ale pomstu vykonal na ľavicovej vláde, ktorá je otvorená imigrácii,“ vysvetľuje Samson dôvod, prečo Breivik zaútočil na úrad ministerského predsedu a pomstil sa tým, že postrieľal mladých sympatizantov ľavicovej strany. Takýto človek môže byť podľa analytika vyšinutý, narušený jedinec, ktorý z nejakého dôvodu znenávidí spoločnosť.
„U Breivika však nemožno predpokladať skrat ani akt šialenstva, lebo podľa priebehu to bola premyslená, dlhodobo pripravovaná akcia s presným postupom,“ tvrdí analytik. Podobný človek býva fanatik, ktorý verí v určitú, väčšinou nenávistnú a xenofóbnu ideológiu. Vzhľadom na časovú postupnosť je možné, že celú akciu dokázal zastrešiť jednotlivec, ktorý však musí byť mimoriadne zdatný, schopný a racionálny. Oba útoky mohol aj sám financovať.
„Výroba bomby nie je až tak nákladná záležitosť, zvlášť, keď má človek určité skúsenosti a prístup ku všetkému potrebnému. Navyše, väčšina ľudí prišla o život použitím jedinej automatickej zbrane,“ upozorňuje Samson. Väzba na určité skupiny podľa neho je možná, ale vzhľadom na priebeh celej akcie nie nevyhnutná. Čo sa týka výsledku, teroristom ide o čo najväčší možný efekt, aby získali čo najväčšiu publicitu, čo sa útočníkovi podarilo. Špekulácie o tom, že cieĽom útoku mal byť premiér, Samson nepotvrdil.
Podobný útok je varovaním pre celú Európu, jednak zo strany ultrapravicového extrémistického podzemia a jednak zo strany reakcie moslimského sveta. Podľa Samsona u nás podobný útok nehrozí. To, že sa podarilo jedinému človeku uskutočniť tak náročnú akciu, poukazuje na fakt, že v Nórsku neexistovali žiadne bezpečnostné opatrenia, nič podobné by sa napríklad nemohlo stať v USA alebo vo Švajčiarsku.