Policajný špecialista na environmentálnu kriminalistiku Mário Kern potvrdil, že situácia s nelegálnym predajom zvierat v zahraničí je kritická. Na Slovensku podľa neho existuje niekoľko útulkov, odkiaľ miznú bez stopy stovky psíkov.
„Môžem potvrdiť, že počas posledného polroka sa hromadí čoraz viac sťažností na útulky v rámci celého Slovenska,“ povedal pre Nový Čas policajný expert Mário Kern. „Narastá počet psíkov vyvezených do zahraničia. Vyšetrujeme dokonca prípady troch alebo štyroch útulkov, kde sa doslova „pod zem“ prepadávajú stovky psíkov,“ šokoval.
Nelegálny vývoz zvierat do zahraničia však majú často na svedomí aj súkromné osoby. „Samozrejme, vieme aj o motívoch, ktoré sú za tým. Ide čisto o peniaze,“ tvrdí. Najčastejším cieľovým trhom vývozu zvierat sú krajiny Západnej Európy. Polícia však v minulosti riešila niekoľko prípadov vývozu šteniatok do Bulharska, Poľska či Maďarska, odkiaľ putovali až do USA. Aj keď Slováci na vývoze šteniatok za hranice slušne zbohatnú, sumy, za ktoré šteniatko „nájde“ novú rodinu v zahraničí, sú niekoľkonásobne vyššie.
Nelegálny obchodník zinkasuje za predaj šteniatka vo Francúzsku asi 30 až 100 €. Tam mu vystavia nové papiere a v obchode so zvieratami ho predajú za 500 až 1 000 €. „Najžiadanejšie sú izbové plemená, ako napríklad čivavy, ale záujem je aj o čistokrvné bojové plemená,“ tvrdí Kern.
Čoraz častejšie sú podozrenia o tom, že šteniatka v zahraničí kruto zabíjajú a končia v konzervách ako potrava. „Najväčším nepriateľom legislatívy je nedostatok dôkazov. Vinníkovi ťažko dokážete, že má so zvieratami zámer prekročiť hranice. V súčasnosti situáciu komplikujú aj otvorené hranice do okolitých krajín,“ tvrdí odborník. Čiastočným riešením je aj čipovanie zvieraťa pri premiestňovaní do zahraničia, ktoré je od 3. júla tohto roka povinné zo zákona.