Do jazera na Zlatých pieskoch spadlo lietadlo IL-18 so 79-imi ľuďmi, počet obetí je hrozivý - 76. Jedným zo svedkov tragédie bol aj Juraj Pucher, ktorý ukázal unikátne, doteraz nezverejnené fotografi e spred 35 rokov. Okolo katastrofy je stále veľa otáznikov. Hovorí sa o alkohole na palube aj konfl ikte medzi pilotmi.
Obrovský zmätok, stres a strach. Takto to vyzeralo 28. júla v roku 1976 na Zlatých pieskoch. Zo 79 ľudí prežili traja. Pomôcť sa snažili všetci - kúpajúci sa, záchranári, okoloidúci. Na miesto tragédie sa vydal aj Juraj Pucher s fotoaparátom. „Atmosféra bola ponurá, ľudia sa nerozprávali, každému bolo jasné, že na dne ostal vrak lietadla, v ktorom je ešte veľa tiel,“ spomína.
Všetci mlčali aj počas toho, ako vrak vyťahovali. Keď bola celá zadná časť na brehu, na moment zavládlo úplné ticho. Zrazu sa všetci rozbehli k zničenému stroju. „Vnútri sedeli pripútaní mŕtvi cestujúci. Modré tváre prezrádzali, že sa zrejme utopili,“ hovorí Pucher. Unikátne zábery sa mu podarilo vďaka šťastiu zachrániť. Každého zo svedkov totiž prehliadali policajti, on si však malý fotoaparát ukryl pod hrubý pulóver.
5 otáznikov okolo nehody
1. Bol za tým alkohol?
Príčiny havárie sú doteraz zahalené tajomstvom. Jednou z možných príčin, o ktorej sa šepkalo, je alkohol, ktorý sa vraj na palube konzumoval.
2. Koľko sa zachránilo?
Hoci oficiálne prežili 3 ľudia, hovorí sa o rôznom počte zachránených - mohli byť 2, ale aj 4. Rôznia sa aj zdroje o počte cestujúcich - podľa niektorých nebolo na palube 79, ale 80 ľudí.
3. Boli za tým konflikty pilotov?
Vzťahy medzi členmi posádky vraj neboli ideálne, tí, ktorí lietali na tomto stroji, to totiž brali ako „trest“. To mohlo spôsobiť aj nedorozumenia a chyby pilotov.
4. Prečo nepristáli núdzovo inde?
Po nehode sa objavili informácie, že lietadlo s pokazeným motorom sa pokúsilo pristáť v Brne. Nedostalo však povolenie, lebo tam bola vietnamská delegácia. Pomoc ponúkla aj Viedeň. Komunistickí predstavitelia to však zamietli, nechceli, aby lietadlo pristávalo na Západe.
5. Aká bola príčina smrti?
Vtedajší komunistický režim sa snažil čo najviac nehodu ututlať. Dlho sa tajilo aj to, že smrť u väčšiny cestujúcich nastala utopením.
Najväčšie letecké katastrofy Slovenska
1. Počet obetí: 82
Neďaleko Bieleho kríža nad Račou havarovalo 24. novembra 1966 lietadlo bulharskej spoločnosti TABSO. Sedelo v ňom 74 cestujúcich a 8 členov posádky.
2. Počet obetí: 76
Do jazera Zlaté piesky sa 28. júla v roku 1976 zrútilo lietadlo so 79-imi pasažiermi, prežili traja.
3. Počet obetí: 71
V roku 1967 havaroval stroj československých vzdušných síl Li-2 po neúspešnom núdzovom pristáti pri obci Hrašovík neďaleko Košíc.
4. Počet obetí: 42
V dejinách samostatného Slovenska ide o najväčšie letecké nešťastie. V roku 2006 pri pristávacom manévri havarovalo lietadlo, ktoré viezlo späť vojakov zo služby v Kosove. Pri obci Hejce zahynulo 41 vojakov a 1 civilný zamestnanec, 1 prežil.