Reklama

Zabúdate? Prinášame vám tipy a triky na zlepšenie pamäti

Zabúdate? Prinášame vám tipy a triky na zlepšenie pamäti

Zdroj: shutterstock

Reklama

Napíš, nezabudneš! V súčasnosti plnej mien a čísel je mimoriadnou výhodou mať dobrého „pamätováka“.

A to nielen pre školopovinných, ktorých čaká prílev nových informácií minimálne 5 dní v týždni. Pamätať si mená, dátumy, stretnutia, PIN kódy či telefónne čísla potrebujeme všetci. Nemeckí odborníci prišli s riešením, ako si tieto zdanlivo nezapamätateľné veci uchováte v hlave bez toho, aby ste si museli všetko značiť. Nový Čas vám poradí, ako na to.

Takto si zapamätáte čísla a mená

Zabudli ste PIN?

Mozog ukladá čísla najlepšie, ak si ich skombinujete s nejakým abstraktným obrazom alebo symbolom. Napr. 1 je svieca, 2 labuť, 3 sú vidly. Pre číselný rad kombinácií si vymyslíte príbeh z obrázkov. Napr. k PIN 4358 - štvorlístok (4) sa nabodol na vidly (3) a drží ho ruka s piatimi prstami (5), ktorá patrí snehuliakovi (8). Alternatívne si môžete vytvoriť aj vlastný na seba prepojený príbeh. Napr. ku kombinácii 3531 – po tom, čo si zdriemnete na 3 hodiny, pôjdete električkou číslo 5 ku kamarátke, ktorá si do svojej kávy dáva vždy 3 kocky cukru a po káve jeden kúsok torty.

Čo s mixom číslic a písmen?

Vyberte si kombináciu, ktorá vám bude pripomínať niečo pozitívne, ale pozor, aby to nebolo príliš ľahko identifikovateľné. Môžete rok narodenia svojho dieťaťa skombinovať s menom domáceho miláčika, napr. 19dunčo95, 20muro07. Základom úspechu je spojiť si heslo s konkrétnym obrazom, ktorý si ľahko zapamätáte.

Existujú nejaké triky na mená?

Krstné meno si ľahko zapamätáte, ak si ho spojíte so známou osobou. Priezviská ako Mlynár, Bača či Drotár si zase prepojte s povolaním. Osobitnou kategóriou sú zložené priezviská, ktoré sú obyčajne cudzojazyčné. Ideálne si ich zapamätáte nielen ich rozdelením, ale aj prekladom. Napr. Schwarzmüller - čierny mlynár, alebo Jungmann - mladý muž. Pomôcť vám môžu aj rýmovačky či slovné hračky, napr. Pani Nová príde znova. Pán Sládeček vyhľadáva „chládeček“.

Je pravda, že naša pamäť sa zhoršuje pre techniku?

Áno, vďaka mobilom a počítačom si mozog už nemusí toľko pamätať a je lenivý rozmýšľať.

Ako si naštartujete mozog

Komunikácia - uprednostňujte osobnú. Sociálne siete reálny kontakt totiž len predstierajú. Snažte sa v čo najväčšej možnej miere viesť skutočné rozhovory, stretávajte sa s rodinou a priateľmi - socializujte sa. Kontakt s ľuďmi pomáha mozgu zostať mladým a v dobrej kondícii. Mozog je totiž len jeden veľký sval, ktorý musíte trénovať rovnako ako všetky ostatné. Nemusí to však byť nič svetoborné, na začiatok stačí zmeniť napríklad trasu do školy či práce , alebo umývať si zuby zľava doprava.

Spánok - nepodceňujte ho! Zdravý spánok podporuje okrem iného rozvoj nových mozgových buniek. Základom úspechu pri každej tvorivej činnosti je totiž oddýchnutá myseľ.

Kyslík - podmienky na činnosť pamäti sa výrazne zlepšia, keď je prísun kyslíka dostatočný. Ak ho chcete zvýšiť cielene, skúste sa venovať nejakej fyzickej aktivite.

Tekutiny - ani teraz nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín. Ak totiž organizmu chýbajú, výrazne sa znižujú vaša bdelosť a koncentrácia.

Relax - možné poruchy pamäti sa pomerne často pripisujú na vrub stresu, preto by ste nemali zabúdať ani na oddych.

Čo prinášajú hry v počítačoch na posilnenie pamäti

  • V začiatkoch sa pri logických počítačových hrách, ako sú sudoku, solitaire či iné, zamerané na tréning mozgu, človek sústreďuje predovšetkým na logické myslenie. Pravidelným cvičením sa posilňujú mozgové štruktúry, avšak keď si mozog vytvorí na ne návyk, stávajú sa už len príjemnou zábavou. Hry preto striedajte nielen medzi sebou, ale aj s inými aktivitami.
  • Techniky dobrého pamätania
  • Vytvárajte spojenia medzi podobnými výrazmi - pomôže vám to ľahšie sa naučiť reťaz slov.
  • Tvorte akronymy - zo začiatočných písmen jednotlivých slov si vytvorte ľahko zapamätateľné heslo (napr. NR SR - Národná rada Slovenskej republiky).
  • Skladajte verše, historky a príbehy s použitím pojmov, ktoré si chcete zapamätať.
  • Vytvárajte si abstraktné spojenia (napr. kontinent Afrika vyzerá ako hlava koňa).
  • Prepájajte cudzie slová so slovenskými, ktoré sú obsahovo príbuzné.
  • Spájajte písmená s číslami a učte sa ich po poradí (napr. paragrafy, pravidlá).
  • Sledujte animované filmy a kreslite - podporuje to predstavivosť.

Autor: © Nový Čas

Vyberáme pre Vás niečo viac