Niektoré osoby v dokumente sú obvinené zo závažných trestných činov, iné sú zase na úteku. Na zozname sa však objavili aj doteraz netrestaní ľudia, podnikatelia či advokáti. Dokument unikol na verejnosť z polície. Inšpekcia ministerstva vnútra už zisťuje, kto je za to zodpovedný. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci zneužívania právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.
Prvé mafiánske zoznamy sa objavili v roku 2005 na internete. V dokumentoch bolo viac ako sto ľudí, ktorí boli rozdelení do skupín: takáčovci, borbélyovci, záujmové osoby a záujmové motorové vozidlá. Až v roku 2010 súčasný policajný prezident Spišiak priznal, že ich autorstvo bol jeho nápad.
Tretie mafiánske zoznamy unikli z polície zrejme tento rok. Ide o prepracovaný dokument, kde je viac ako 400 mien rozdelených do šiestich skupín - bytová mafia, piťovci, takáčovci, sýkorovci, jakšíkovci a partia okolo Jána Z. Nechýbajú pri nich fotografie, ktoré pochádzajú z dokladov totožnosti. „Údaje boli nelegálne odcudzené z Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Vykonávame intenzívne šetrenie s inšpekciou Ministerstva vnútra SR, ktoré bude jednoznačne smerovať k identifikovaniu konkrétnych osôb zodpovedných za tento únik informácií,“ vyhlásil policajný prezident Jaroslav Spišiak. Policajti včera navštívili aj redakciu Nového Času a vyžiadali si kópie zoznamov, ktoré sme získali z anonymného zdroja.
Podľa policajného prezidenta nejde o účelovo vypracované zoznamy jednotlivých členov organizovanej kriminality. „Osoby nachádzajúce sa na jednotlivých zoznamoch sú zoradené podľa náhodného výberu z elektronických databáz. Zaradené tam boli podľa postupov a oprávnení Policajného zboru, ktoré umožňuje zákon,“ zdôraznil Spišiak. Tvrdí, že z dokumentu nie je zrejmá žiadna súvislosť medzi jednotlivými osobami a nie všetky mená sú podľa operatívneho rozpracovania kmeňovými členmi zločineckých zoskupení.
„V medializovaných zoznamoch sú aj osoby, ktoré sa na základe operatívneho rozpracovania záujmových osôb objavili ako kontakty záujmových osôb, napríklad obchodní partneri alebo právni zástupcovia,“ vysvetlil Spišiak. Odmieta aj názov dokumentov - mafiánske zoznamy - pretože nie každého zo zoznamu považuje polícia za záujmovú osobu, a už vôbec nie za člena zločineckej štruktúry. „Únikom informácií nedošlo k žiadnemu narušeniu činnosti ÚBOK-u. Výpovedná hodnota pre členov podsvetia je nulová, lebo jednotliví členovia zločineckých skupín si musia byť aj tak vedomí, že keď si zvolili takúto životnú dráhu, automaticky sa stali záujmovými osobami,“ dodal Jaroslav Spišiak.
Takáčovci
Skupinu založil začiatkom deväťdesiatych rokov Ján Takáč, ktorý neskôr zahynul pri atentáte. Na pôvodných zoznamoch ich bolo len 13, za šesť rokov ich počet stúpol na 63. Zo starej „gardy“ zostal len jeden, okrem iných pribudli aj dvaja obžalovaní z vrážd Patrik Vidašič a Marián Gaál. Podľa prokuratúry stoja za likvidáciou členov konkurencie Petra Havasiho, alias Havla z júna 2004 a Karola Patasyho z januára 2005.
Sýkorovci
Bratislavská skupina pomenovaná po nebohom Miroslavovi Sýkorovi. „Sýkorovci skončili, keď Mira Sýkoru vo februári 1997 zastrelili,“ zvykne hovorievať František Borbély. Na zoznamoch z roku 2005 bola 52-členná skupina, ktorá niesla meno práve po ňom. Nový dokument so „sýkorkami“ obsahuje asi 200 mien. Medzi nimi je aj Martin Bihári, alias Rus, ktorý je momentálne na úteku. Práve on je hlavným obžalovaným v prípade, v ktorom sa prednedávnom začal proces na súde. Bihári a ďalší muži sú obžalovaní zo zosnovania zločineckej skupiny. Podľa prokurátora stoja za vydieračským únosom, vyberaním výpalného, podvodom a nedovoleným ozbrojovaním.
Ďalším mužom, ktorý je na zozname v tejto skupine, je Viliam Mišenka. Ten má blízko aj ku Karolovi Mellovi. Obaja sú obvinení z vraždy Jozefa Gudábu, ktorá sa stala v marci 2003. Podľa polície Mišenka stojí aj za vraždou svojho synovca Jozefa Mišenku, ktorá sa stala vlani v júli.
V dokumente sú aj piati muži obvinení z prípravy úkladnej vraždy svojho „parťáka“ Martina Hrabárika, prezývaného Rezeň. U jedného z nich, Viliama Rafaela, alias Čierneho Vilka, našli policajti v aute Porsche Cayenne lopatu a krompáč.
Piťovci
Bratislavská skupina so sídlom v Lamači je pomenovaná podľa Juraja Ondrejčáka, alias Piťa. On aj väčšina ľudí zo skupiny nie sú z ničoho obvinení. Partia je známa tým, že jej členovia sa zvyknú prevážať na „géčkových“ mercedesoch. Práve v tejto skupine sa na zozname objavili advokáti. Právnici zastupovali niektorých mužov z tejto skupiny. Na zoznamoch sú aj tí, ktorých vinili z vraždy študenta Daniela Tupého. Súd ich však oslobodil.
Uvádza sa tam aj meno podnikateľa Mariána Kočnera. „Viem o tých zoznamoch. Predtým som bol na takom zozname zaradený medzi sýkorovcami a teraz medzi piťovcami. Bojím sa o život, pretože jedna skupina môže odo mňa chcieť ,výučné‘ a druhá ,prískočné‘. Preto chodím na opancierovanom aute a s ochrankou. Ak by však niekto robil zoznam bielych golierov a zlodejov počas všetkých doterajších vlád na Slovensku, môžem zopár mien dodať,“ reagoval na zverejnené zoznamy Kočner.