O deň neskôr mal v pláne rokovanie na ministerstve vnútra o svojom odškodnení.
Po vražde právnika vyšli najavo informácie o tom, že Slovensko sa chcelo s
Valko sa po zmene vlády chcel náhrady vzdať v prípade spoločného vyhlásenia. „Po výmene garnitúry boli dve rokovania na pôde rezortu. Posledné malo byť 9. novembra, kde sa mala dohodnúť definitívna podoba vyhlásenia. Dovoľte, aby som ako minister vnútra vyjadril ľútosť nad tým, že Valko bol v roku 2006 zadržaný a stíhaný. Stalo sa tak na základe nepotvrdeného obvinenia, jeho konanie totiž nebolo trestným činom,“ povedal vtedy minister vnútra Daniel Lipšic.
Odvtedy je však na rezorte vnútra o odškodnení ticho. „Po smrti doktora Valka som ako právny zástupca Jany Valkovej, zákonnej dedičky, navštívil ministra vnútra s ponukou na mimosúdne vyrovnanie. Opakovane som sa dotazoval o odpoveď e-mailom, ale zatiaľ sme žiadnu odpoveď nedostali. Preto som práve v týchto dňoch zaslal ministrovi vnútra list týkajúci sa tejto veci,“ povedal pre Nový Čas právnik Jozef Vozár, ktorý potvrdil, že žiadosť o pôvodné odškodné je v hodnote 1,6 mil. €.
Keďže Valko bol rozvedený, jedinou dedičkou jeho majetku je jeho dcéra Jana. A ona by tak získala peniaze v prípade, že by k mimosúdnemu vyrovnaniu došlo.
„Trestné stíhanie Valka bolo nezákonné, boli flagrantným spôsobom porušené jeho práva, preto ešte za života žiadal odškodné v zmysle platných zákonov SR,“ dodal Vozár. Ministerstvo vnútra včera pripomenulo, že už po smrti Valka vyjadrili ľútosť, že bol trestne stíhaný na základe nepravdivých informácií. „Rezort v tejto chvíli nevie o ďalších požiadavkách pozostalých alebo ich právneho zástupcu,“ reagoval hovorca ministerstva vnútra Gábor Grendel.
Za čo chcel odškodné?
Ernest Valko strávil päť dní v cele policajného zaistenia v novembri 2006. Vyšetrovateľ ho vtedy spolu s Ladislavom Rehákom a Martinom Rehákom obvinil z vydierania v spolupáchateľstve. Jeho advokátsku kanceláriu prevrátili hore nohami, pričom z nej mali policajti zobrať veci, ktoré nesúviseli s prípadom. Polícia vtedy tvrdila, že vydierali bratov Viliama a Rastislava Vittekovcov. Tí pre Reháka skupovali pozemky na Záhorí. Predávajúcich však tlačili k nižším cenám a rozdiel si nechávali, čím mali zarobiť až 15 miliónov korún. Rehák na to prišiel a o celej záležitosti spísali zápisnicu, pričom bol prítomný aj Valko. V októbri 2009 však trestné stíhanie v tejto veci zastavili.
Vražda Ernesta Valka († 57)
Ernesta Valka našli 8. novembra 2010 večer o 22.45 hod. v jeho dome v Limbachu zastreleného v kaluži krvi exmanželka Oľga (54) a dcéra Jana. Okamžite zalarmovali políciu. Do domu sa prišli pozrieť preto, lebo sa im nezdalo, že Valko dlhší čas nedvíhal mobil. Valka zabila jedna rana z krátkej guľovej zbrane v čase od 18.47 do 22.45 hod. zo vzdialenosti niekoľkých metrov. Kriminalisti vykonali jednu základnú a štyri dodatočné obhliadky miesta činu. Zaistili 107 stôp. Vypočuli desiatky osôb. Valko sa tesne pred smrťou sťažoval kolegyni do telefónu, že v dome cíti acetón. Polícia dodnes neobvinila žiadnu osobu a prípad naďalej vyšetruje.