Aj keď množstvo z nich už spadlo na zem, nič im to neuberá na kráse. Jeseň je najfarebnejším obdobím roka a napriek tomu, že slnečných lúčov je pomenej, vďaka stromom sa máme stále na čo tešiť. Viete však, ktorý list patrí ktorému stromu? Nový Čas pre vás pripravil jesenný herbár.
Pagaštan konský
List sa skladá z 5 až 7 samostatných výčnelkov (prstov). Jeho dĺžka je do 25 cm, na okrajoch má zárezy. V jeseni je sfarbený do žltohneda.
Buk lesný
Zlatožlté až oranžové listy vajcovitého tvaru dosahujú dĺžku okolo 8 cm. Ich okraj je vlnitý, s malými zúbkami. Na liste sú jasne rozoznateľné pruhy, žilky.
Jarabina mukyňová
Farba listov sa počas jesene pohybuje vo farebnej škále od žltej po tmavočervenú. Ich tvar je oválny, na okraji so zárezmi. Dosahujú dĺžku okolo 10 cm, na spodnej strane sú chĺpky. Najčastejšie ich nájdete v parkoch.
Jaseň
List je dlhý 35 cm, má 9 až 15 samostatných, súbežných lístkov, ktoré sú nasadené na stopke. Listy nemajú jesenné sfarbenie. Je to mestský strom.
Lipa malolistá
Listy srdcovitého tvaru sú sfarbené dožlta, na okrajoch majú zárezy. Ich dĺžka je asi 7 cm, stopka má do 4 cm. Na spodnej strane listu nie sú žiadne chĺpky.
Jelša
Jej dohneda sfarbené listy dosahujú dĺžku okolo 7 cm. Okraj listu je pílovitý, s jasne viditeľnými žilami. Jelšu nájdete ju predovšetkým v blízkosti vodných tokov.
Ginko
Listy majú počas jesene jemne žlté sfarbenie. Sú vrúbkované, na okrajoch vlnité. Spolu so stopkou dosahujú dĺžku cca 10 cm. Tento strom pochádza z Číny a je obľúbeným mestským stromom.
Platan
Sfarbenie listov je od oranžovej po hnedú. Má 3 až 5 trojuholníkových výčnelkov, okraje listov sú hladké. Dĺžka je približne 20 cm, stopka dosahuje 10 cm. Je to typický pricestný strom.
Dub letný
Žlté až oranžovohnedé listy, ktoré sú na špičke širšie ako pri stonke. Na oboch stranách majú zaoblené zúbkovanie. Listy sú charakteristické aj veľmi krátkou stopkou.
Javor mliečny
Listy vo farbách od zlatožltej po červenú s piatimi veľkými špicmi majú zúbkovaný okraj. Dosahujú dĺžku až 20 cm, stopka ku koncu hrubne. Javor často zdobí parky a horské lesy.
Jarabina vtáčia
Sfarbenie listov je oranžovočervené. List má dĺžku 20 cm, pozostáva z 9 až 19 podlhovastých listov s pílovitým okrajom. Vyskytuje sa v parkoch a prímestských lesoch.
Ktoré stromy patria k týmto plodom
Gaštany (plody pagaštana konského)
Plody, veľké lesklé semená pagaštana, sú zabalené v drsných zelených tobolkách. V jednom takomto obale sa môžu nachádzať až tri plody.
Žaluď (plod duba)
Tvrdé orechové jadro je veľké približne 2,5 cm, je uložené v škrupine s čiapočkou. Žalude sú výborné na modelovanie, napr. na vytváranie rozličných panáčikov.
Dvojnažka (plod javora)
Pri padaní zo stromu víri vzduchom, padá na balkóny a do žľabov. Skladá sa z dvoch rovnakých častí, každá má samostatné semeno a samostatné krídlo.
Bukvice (plody buka)
Malé plody buka lesného sa ukrývajú v obale s pichliačmi. Je to obľúbená pochúťka diviakov.
Prečo listy počas jesene menia farbu?
Zelené farbivo je zodpovedné za výživu stromu. Počas jari a leta žiari tak, že prekrýva žlté. Červené farbivo sa prvýkrát ukazuje až na jeseň. Má chrániť pred svetlom citlivé enzýmy, ktoré sa vytvárajú pri stiahnutí chlorofylu.
Zbavte sa opadaného lístia v záhrade!
Tým správnym riešením pre vás je kompostovanie! Získate tak skvelé hnojivo. Aj keď v minulosti bolo zvykom vykopať kompostovú jamu, dnes sa odporúčajú skôr kompostéry z plastových i drevených dosiek. Mikroorganizmy totiž potrebujú dostatok kyslíka a ak ho nemajú, namiesto kompostovania nastupuje kvasenie. Dôležité je miešať šťavnaté so suchým a tvrdé s mäkkým, napr. konáre s burinou či lístím, alebo so slamou. Nezabudnite ich prihrnúť tenkou vrstvou hliny.