Nenápadný zavalitý chlapík s „popolníkmi“ na očiach pred 30-timi rokmi naháňal strach celej Európe a zamestnával tajné služby asi tak, ako donedávna Usama bin Ládin. Venezuelčan Ilich Ramirez Sanchez sa už 17 rokov ochladzuje v stenách francúzskej väznice, jeho meno však dodnes ostáva legendou. V časoch, keď slovo terorizmus ešte nepatrilo do každodenného slovníka bežného človeka, tento muž sa už považoval za svetového teroristu číslo 1. Za schopnosť vodiť za nos tajné služby mu britské média dali prezývku Šakal. Jeho život poslúžil námetom pre niekoľko románov a filmov. V najnovšom rozhovore pre venezuelský denník El Nacional sa Sanchez priznal, že uskutočnil vyše sto útokov a jeho obeťami sa stalo od 1500 do 2000 ľudí.
Podľa Šakalových výpočtov pomer civilných obetí jeho útokov je len 10 percent. Terorista vyhlásil, že je mu ľúto týchto ľudí. Ale taký Fidel Castro podľa neho zabil viac ľudí, alebo „civilizované NATO kvôli likvidácii jedného človeka zabíja stovky nevinných,“ dodal Sanchez.
Vrchol svojej „kariéry“ Šakal dosiahol v 70-tých a 80-tých rokoch minulého storočia. Jeho hlavným nepriateľom bol „svetový imperializmus“ na čele so Spojenými štátmi. Carlos tesne spolupracoval s Národným frontom oslobodenia Palestíny. Jeho najznámejším útokom bolo zadržiavanie 42 vysokopostavených rukojemníkov v sídle Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo Viedni. Šakalovi imponoval záujem médií, pripisoval si zodpovednosť za viacero útokov. Neskôr však bolo dokázané, že s mnohými nemal nič spoločné.
Do roku 1994 Sanchez blúdil kade-tade po svete, dva roky žil v Budapešti, niekoľko krát pravdepodobne bol aj vo vtedajšom Československu. Keď stratil podporu sovietskej KGB, utiahol sa do arabských krajín, kde prijal islam. Naposledy žil v Sudáne, ktorý ho však vydal do Francúzska.
V roku 1997 Francúzi Šakala odsúdili na doživotie za vraždu dvoch agentov tajnej služby a ich informátora. Terorista si posedel v smutne známej parížskej väznici La Santé, kým ho nepreviedli do pomerne šetrnejšieho zariadenia Clairvaux.
Dnes sa proti Šakalovi začína nový proces za bombové útoky v rokoch 1982 a 1983 vo Francúzsku, pri ktorých zahynulo vyše 100 ľudí.