Na súde v nórskom Osle sa priznal k masakru, ale odmietol vinu za útoky. Dnešné pojednávanie malo rozhodnúť len o predĺžení väzby, a nie o jeho zločinoch. Súd už skôr oznámil, že Breivik dostane len malý priestor na svoje vyjadrenia. Väzba mu bola predlžená o ďalších 12 týždňov. Za mrežami pravdepodobne zostane až do súdneho procesu, ktorý sa má začať v prvej polovici budúceho roka, približne v apríli.
Súdna sieň bola nabitá verejnosťou, novinármi a príbuznými jeho obetí. Pustili tam približne 120 ľudí, pričom stovky ďalších - vrátane tých, čo prežili jeho vyčíňanie - sa tlačili v početných miestnostiach vybavených videolinkami. Ľudia, ktorí sa zachránili pred Breivikovým vraždením, s ním dnes vôbec neprišli do styku.
Páchateľ (32) vystúpil na súde len dva bloky budov od miesta, kde v lete odpálil obrovskú podomácky vyrobenú bombu a zabil osem ľudí. Po tomto zločine sa dopravil na ostrov do mládežníckeho tábora Nórskej robotníckej strany (DNA), kde zastrelil 69 ľudí.
Breivik tiež vyhlásil, že tento súd nemá právomoci zaoberať sa jeho prípadom.
Páchateľ chcel využiť príležitosť a predniesť príhovor. Pokúsil sa vykresliť ako vodca odporu, ale sudca mu skočil do reči a prerušil ho. "Som vojenský veliteľ v Nórskom hnutí odporu a nórskych templárov. Čo sa týka kompetencií súdu, namietam proti nemu, pretože vy ste dostali poverenie od organizácií, ktoré podporujú nenávistnú ideológiu, a ste za multikulturalizmus," povedal Breivik pred súdom, oblečený v tmavom obleku.
"Priznávam činy, ale necítim sa vinný," dodal Breivik. Podľa svojich skorších slov nespáchal teroristické činy, lebo je vo vojne na ochranu Európy pred inváziou moslimských prisťahovalcov.
Júlové vraždy silne otriasli Nórskom, ktoré je známe ako otvorená spoločnosť s pokojným životom a pomernou prosperitou. Zločiny takisto vyvolali diskusiu o prisťahovalectve a bezpečnosti.
Breivik sa snažil predniesť svoju reč v súdnej sieni, kde sa nachádzala aj skupina protestujúcich ľudí, ktorí držali pútač s nápisom "Toto nie je rečnícke pódium pre fašistov". Obvinený sa pokúsil osloviť aj pozostalých a príbuzných obetí, ale súd zamietol jeho žiadosť.
Súdne vypočúvanie bolo prvou príležitosťou pre médiá, žijúce obete a pozostalých, aby mohli Breivika vidieť osobne a počuť ho verejne rozprávať.
Dnešné vypočúvanie o predĺžení väzby si vyžadujú nórske zákony a je už Breivikovým v poradí štvrtým. Predchádzajúce sa však konali za zatvorenými dverami, s vylúčením verejnosti.