Nový Čas porovnal ceny tovarov v roku 1989 a dnes. Ako dlho sme museli pracovať, aby sme si ich mohli kúpiť? Kým dnes na kúpu nehnuteľnosti musíme pracovať dlhšie, výrazne sa nám skrátil čas, ktorý musíme stráviť v práci, ak si chceme zaobstarať auto alebo elektroniku.
Auto, benzín, či televízor - koľko sme na ne robili v minulosti a koľko dnes? (po kliknutí sa vám obrázok zväčší)
V porovnaní s rokom 1989 dnes musíme menej odrobiť najmä na tovar dlhodobej spotreby, ale aj niektoré potraviny. „V súčasnosti míňajú Slováci v priemere 20 % svojich výdavkov na potraviny a nealkoholické nápoje. Pred dvadsiatimi rokmi sa tieto tovary podieľali na celkových výdavkoch domácností takmer 40 percentami. Menší podiel výdavkov na základné tovary zväčšuje priestor na kúpu luxusnejšieho tovaru a služieb,“ tvrdí analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Podľa jej prepočtov si tak dnes môžeme dovoliť oveľa viac kultúry, dovoleniek, stravovania sa v reštauráciách či bývania v hoteloch, ako tomu bolo pred nežnou revolúciou.
Zaujímavou oblasťou sú nehnuteľnosti. Tie trápia ľudí asi najviac. Dnes si len málokto môže dovoliť kúpu svojho bytu bez hypotéky. „V roku 1989 sme museli na jeden štvorcový meter plochy bytu odpracovať približne 4 dni, v súčasnosti je to osemnásobne viac,“ zhodnotila Sadovská. Úplne iná je situácia v prípade kúpy automobilov. Kým pred rokmi by ste na Škodu Favorit museli odložiť až 27 výplat, tak dnes si fábiu kúpite už za priemerný ročný plat.
Porovnanie bežného nákupu
1 chlieb, 1 maslo, 20 dag eidamu, 6 vajec, 2 litre polotučného mlieka, 0,5 kg bravčového bôčika, 0,5 kg jabĺk a 4 pivá
V roku 1989 | V roku 2011 |
- nás nákup vyšiel 48 Kčs | - nás nákup vyjde 10 € |
- zarobili sme naň za 156 minút | - zarobíme naň za 133 minút |
Porovnanie cien potravín pred Novembrom 1989 a dnes (po kliknutí sa vám obrázok zväčší)
Porovnanie platov (po kliknutí sa vám náhľad zväčší)
Európu dobiehame najrýchlejšie
Slovensko sa každým rokom viac približuje životnej úrovni vyspelých krajín Európy. V roku 1989 dosahoval HDP na obyvateľa Slovenska menej ako 60 % priemeru vtedajších krajín Európskej únie. Pred desiatimi rokmi to bolo dokonca len 50 %. Za poslednú dekádu sme si však výrazne polepšili. Vlani sme dosiahli už 74 % zo životnej úrovne 27 krajín EÚ. V rámci krajín V4 nás predbehlo len Česko. Slovensko sa však z krajín V4 najrýchlejšie približuje k európskemu priemeru. Za posledných 14 rokov sme si polepšili o 23 bodov, Poliaci o 15, Maďari o 11 a Česi len o 6 bodov.