Lekárski odborári a premiérka Iveta Radičová sa stretli dnes o 12-tej a začali rokovať. Krátko pred tým na chvíľu vystúpil šéf Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár, ktorý novinárom povedal, že premiérka im poslala upravené memorandum. V ňom by mali byť zahrnuté požiadavky lekárov. Podľa jeho slov sú v ňom však časti, s ktorými odbory nesúhlasia. Zároveň však vyhlásil, že na rokovanie prišli s návrhmi, na ktorých by sa mohli dohodnúť. Verí, že k vyhláseniu núdzového stavu nakoniec nepríde.
Rokovanie sa podľa redaktora Čas.sk, ktorý je na úrade vlády, zrejme pretiahne. Odborári s premiérkou a ministrom zdravotníctva prechádzajú celé memorandum bod po bode a o každej časti diskutujú.
Keďže na 15-tu hodinu mala Radičová dohodnuté stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom, debatu s lekármi prerušila. Témou jej stretnutia s hlavou štátu mal byť nástupca za odvolaného ministra obrany Ľubomíra Galka. Meno Galkovho nástupcu však zatiaľ nie je známe.
Po 16-tej hodine premiérka a lekárski odborári opäť zasadli za rokovací stôl, kameňom úrazu je jediný bod memoranda, a to zvýšenie platov. Dnešné rokovanie je ultimátom - ak vláda a lekári nedospejú k dohode, prezident chce vyhlásiť núdzový stav.
K núdzovému stavu v novodobej histórii Slovenska nedošlo
Núdzový stav sa môže vyhlásiť len ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb. Zároveň ho možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní. Podľa zákona môže platiť núdzový stav len na postihnutom území alebo bezprostredne ohrozenom území. V tom čase možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti. Platiť môže buď jeden z bodov, ktoré vyhlásenie núdzového stavu podľa zákona obsahuje, alebo aj všetky body podľa zákona. Záleží na rozhodnutí vlády. Takže okrem prikázania práce lekárom môže vláda využiť aj bez odporu rozhlas a televíziu, zakázať štrajk, či nariadiť evakuáciu.
„V novodobej histórii nikdy nedošlo k vyhláseniu núdzového stavu v zdravotníctve. Rozhodnutie prezidenta preto považujem za správne, lebo ide o maximálne neštandardnú situáciu. Odborári zašli za hranicu únosnosti a verejnosť to už vníma kriticky. V núdzovom stave sa budú ošetrovať len pacienti, ktorých život bude ohrozený. Veľkú ranu preto utrpela aj dôvera pacientov voči lekárom,“ skonštatoval analytik INEKO Dušan Zachar.