Slovensko bude mať ústavne ohraničenú maximálnu výšku verejného dlhu. Poslanci dnes schválili ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Za zákon hlasovali okrem jedného, ktorý sa zdržal hlasovania, všetci zo 147 prítomných poslancov. Zákon nadobudne účinnosť 1. marca budúceho roka s výnimkou niektorých ustanovení týkajúcich sa samospráv..
"Je to veľmi dobrá správa a veľmi dobrý signál. Takéto pravidlá sme mali aj vo volebnom programe a takýto záväzok sme mali aj v programovom vyhlásení vlády,“ komentoval výsledky hlasovania o ústavnom zákone minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).
Predbehli sme aj BruselPo stredajšom schválení rozpočtu to je podľa Mikloša napĺňanie podmienok na to, aby si Slovensko udržalo dôveryhodnosť a do budúcnosti sa vyhlo nezodpovednému hospodáreniu a šafáreniu vo verejných financiách. "Je to tiež splnenie záväzku, o ktorom sa dokonca v mäkšej forme bude diskutovať v Bruseli, takže sme v istom zmysle predbehli spoločné riešenia,“ dodal.
Stop šafáreniu vo verejných financiách
Ústavný zákon pozostáva zo štyroch hlavných oblastí:
- dlhovej brzdy, teda ústavného ohraničenia maximálnej výšky verejného dlhu,
- zriadenia Rady pre rozpočtovú zodpovednosť,
- pravidiel pre transparentnosť vo verejných financiách,
- pravidiel a obmedzení pri hospodárení samospráv.
Počíta aj s automatickým sankčným mechanizmom, ktorý sa má postupne spúšťať už od hranice 50 % hrubého domáceho produktu. Už pri tejto hranici bude musieť minister financií parlamentu vysvetľovať nárast dlhu a navrhnúť opatrenia na zmenu trendu. Pri úrovni 53 % výkonu ekonomiky bude vláda nútená prijať balík opatrení na zníženie dlhu a tiež si zmraziť platy. Pri úrovni 55 % už na rad príde automatické trojpercentné viazanie výdavkov a zmrazenie výdavkov v rozpočte na nasledujúci rok s výnimkou financovania eurofondov.
Pri dosiahnutí hranice 57 % hrubého domáceho produktu bude vláda povinná predložiť vyrovnaný rozpočet a pri dosiahnutí dlhu na úrovni 60 % výkonu ekonomiky bude musieť kabinet požiadať Národnú radu SR o vyslovenie dôvery.
Zákon počíta aj so založením Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Hlavnou úlohou novej nezávislej inštitúcie bude posilnenie transparentnosti rozpočtového procesu. Rada bude každoročne zverejňovať správu o dlhodobej udržateľnosti verejných financií, vyhodnocovať plnenie rozpočtových pravidiel a pravidiel transparentnosti za predchádzajúci rok ako aj monitorovať a vyhodnocovať aktuálny vývoj hospodárenia Slovenskej republiky.